dau un rinichi pentru o casa (in suburbii)

Un milion de nefroni. Crezi ca ma refer la o specie de extraterestri din romanele unor Asimov, Heinlein sau Philip K. Dick? Sau la o micuta comunitate de bacterii prietenoase? Nicidecum: nefronul reprezinta unitatea structurala si functionala a rinichiului. Cu mici exceptii, noi toti avem 2 rinichi, prin urmare 2 milioane de nefroni (am avut candva o vecina cu 4 rinichi). Rinichii ne ajuta sa eliminam din organism o multime de substante nefolositoare, rezultate in urma metabolismului (dar si substante ajunse accidental, daca ti-a stat mintea in alta parte si ai inghitit ce nu trebuia). Sa avem doi rinichi functionali este ceva foarte important, nu e nevoie sa vorbim despre asta cu cineva care e deja dependent de dializa renala (o persoana care nu poate supravietui fara 6-12 ore de dializa pe saptamana). Dar se poate trai si cu un rinichi.

Acesta este un articol despre etica.

Daca stai bine cu nervii astazi, urmeaza-ma in urmatoarea fantezie! Sa presupunem ca cineva foarte drag (ar putea fi chiar copilul tau) are nevoie urgent de o operatie costisitoare. Te-ai imprumutat cat ai putut, ai vandut tot ce se putea vinde dar nu ai facut rost de suficienti bani (iar clinicile, stim foarte bine, nu sunt modele de altruism in nicio societate). Esti disperat(a). Exista un risc foarte mare ca persoana la care tii sa moara. Ti se rupe inima cand te gandesti. Ai vrea sa mai poti face ceva. Dar nu stii ce.

Acesta e momentul in care un psiholog nebun, fratele unui filosof nebun, fost profesor de Etica Aplicata, iti propune un deal: poti obtine nu doar suma de care ai nevoie ci si ceva consistent pe deasupra daca esti de acord sa-ti vinzi un rinichi. Ce zici:

Esti de acord sa-ti vinzi un rinichi pentru a salva viata cuiva drag?

Mai am si alte versiuni ale intrebarii, nu asa de dramatice:

  • Esti de acord sa-ti vinzi un rinichi pentru a achita ultima parte a unui credit astfel incat sa nu fii evacuat(a) din propria ta casa?
  • Esti de acord sa-ti vinzi un rinichi pentru a-ti putea cumpara o casa?
  • Esti de acord sa-ti vinzi un rinichi pentru a putea plati taxele de studiu la facultatea pe care ti-o doresti foarte mult?

Revenind la prima situatie, sa ne gandim putin: decizia de a vinde rinichiul iti apartine. Psihologul nebun doar iti sugereaza un curs al actiunii. El nu te obliga sa vinzi rinichiul si iti prezinta, cu onestitate, consecintele deciziei tale. Putem spune, cred, ca ne aflam intr-o situatie de consimtamant informat. Nu te forteaza in niciun fel, nu te pacaleste, doar iti propune o afacere si respecta decizia ta. Evident, in urma acestei tranzactii se alege si el cu un profit frumusel (isi poate plati un Master la o facultate de psihologie din Ivy League, daca mai convinge 2-3 ca tine). Te invit sa reflectezi:

Este comportamentul tau (ai spus „da”) acceptabil din punct de vedere moral?

Poate fi considerata morala propunerea lui?

Hai sa ne reamintim ca esti intr-o situatie disperata. El stie asta. Nu ti-a facut aceasta propunere in alte circumstante (cand oamenii care-ti erau dragi erau sanatosi). Ti-o face acum. Intr-un fel, profita de vulnerabilitatea ta. Sau nu? Consimtamantul tau este voluntar si este informat. Nu esti presat, santajat sau amenintat (de psihologul nebun). Dar te preseaza propria ta situatie. Vrei ca persoana la care tii sa traiasca. Si nu mai ai nicio optiune.

Cum este corect sa procedezi in aceasta situatie?

P.S. Recomandarea mea este sa nu discuti aceasta problema de etica astazi, in pauza de pranz. Discutia s-ar putea prelungi iar corporatia te asteapta sa prestezi. Nu uita de creditul pe 30 de ani. Corporatia stie asta. De fapt, o parte din detinatorii de actiuni la corporatia la care lucrezi ar putea detine actiuni si la banca cea generoasa care te-a imprumutat. Sau la o alta, desigur, dar ai prins ideea. Daca ti se pare ca simti o adiere de stanga in comentariile de mai sus te asigur ca te inseli.


Publicat

în

de către

Etichete: