viespea care stie ce face

Ea este o viespe. El este entomolog (Jean Henri Fabre). Este timpul sa-si depuna ouale (la ea ma refer). Asa ca prinde un greiere si il paralizeaza intepandu-l. Apoi merge la cuibul aflat la capatul unui tunel in pamant. Lasa greierele la intrare si intra pentru a verifica locul. Strategia este urmatoarea: greierele urmeaza a fi tras in tunel, in celelalt capat, acolo unde viespea isi va depune ouale (sa aiba „puii” hrana proaspata). Entomologul nu pare a fi de aceeasi parere. Dupa ce viespea dispare in tunel se apropie si muta greierele la cativa centimetri.

Viespea iese, inspectia fiind incheiata, incepe sa caute greierele, il trage pana la intrarea in tunel, dupa care pleaca sa verifice cuibul, adica exact ceea ce facuse cu cateva secunde inainte. Stii ce face entomologul? (Da, e foarte sadic) Muta din nou greierele. Viespea iese, nu-l gaseste unde il lasase, il cauta,il descopera, il aduce la intrarea in tunel unde, bineinteles, il lasa plecand din nou in inspectie!!

Toata aceasta secventa de comportamente se repeta de 40 de ori. De ce tocmai de 40? Puteau fi mai multe reluari? Cu siguranta! Insa entomologul nu a mai rezistat. Viespea Sphex flavipennis ichneumoneus este un model de perseverenta. Sau poate de prostie?


Publicat

în

de către

Etichete: