unii sunt norocosi

In 1962 trenul in care se afla a deraiat si a cazut in apele unui riu inghetat. 17 oameni au murit. El a facut soc hipotermic dar a reusit sa ajunga la mal, desi avea mana rupta. In 1963, la primul sau zbor, avionul s-a  prabusit.19 oameni au murit, el a supravietuit. 3 ani mai tarziu a ajuns din nou intr-un riu, de data asta dintr-un autobuz scapat de sub control. Norocos, nu-i asa? Nici pe departe!

In 1970 masina i-a luat foc si a reusit sa coboare cu cateva secunde inainta de a exploda. 3 ani mai tarziu si-a pierdut parul (i-a ars), de asemenea in urma unui incident asociat cu masina lui. In 1995 a fost lovit de un autobuz in Zagreb dar a scapat cu cateva zgarieturi. Anul urmator s-a ciocnit de o autocisterna, pe un drum de munte. Iarasi a coborat la timp din masina (care a explodat). Toate acestea i s-au intamplat unui singur om? Da, un croat pe nume Frano Selak.

Insa mai e ceva de adaugat. Dupa aceasta serie incredibila de accidente si intalniri cu Moartea, casatorindu-se pentru a cincea oara, a hotarat sa joace la Loto. Era primul bilet de loterie din viata lui. Ce crezi? A castigat 600.000 de euro. Iti lipsea un standard pentru noroc? Poate acum ai unul!

Ps Omul (Frano Selak) are  81 de ani. A impartit banii cu familia si prietenii si s-a mutat intr-o casa modesta, la tara, cu sotia lui.


Publicat

în

de către

Etichete: