Trick or Treatment


9. Trick or Treatment? Alternative medicine on trial, Simon Singh si Edzard Ernst, 2009, Corgi Books. Primul dintre autori este doctor in fizica particulelor si producator al programelor stiintifice de la BBC. Al doilea este prezentat, pe prima pagina a cartii, drept „the worls’s first professor of complementary medicine”. Cartea este dedicata, in chip ironic (vei intelege numai daca o citesti) Altetei Sale Printul Charles (cel care si-a cumparat o casa in Valea Zalanului, judetul Covasna).

O carte minunata, dintr-un anume punct de vedere, dar ingrozitoare din altul. Intr-un apendice de 40 de pagini, la final, trece in revista statutul stiintific al terapiilor alternative. In cazul in care folosesti remediile Bach (nicio legatura cu marele compozitor) iata un citat:” (therefore) remedies are a waste of money”.


Publicat

în

,

de către

Etichete: