The Little Blue Book (the essential guide to thinking and talking democratic)

4. The Little Blue Book, George Lakoff, 2012, Free Press. O carte scrisa de un profesor de stiinte cognitive (ajutat de un strateg politic pe nume Elisabeth Wehling) pentru Obama si partidul lui (se apropie 6 noiembrie, apropo!)

Lakoff explica, oarecum trist, cum valorile minunate promovate de democrati (empatia si responsabilitatea sociala) risca sa nu ajunga in mintile alegatorilor nehotarati din cauza cadrelor de referinta impuse de conservatori in limbajul public.

Exemplu: oamenii nu sunt resurse umane ci creatori de profit. Daca aceasta sintagma ar fi folosita in limbajul corporatist multinationalele (pe care nu le suport) ar fi mai putin inclinate sa-si exploateze angajatii deoarece ar face o conexiune mai puternica (inclusiv neurala) intre profitul lor (al companiilor) si contributia oamenilor (nu a resurselor umane)


Publicat

în

,

de către

Etichete: