„The Existentialist’s Guide to Death, the Universe and Nothingness”


2. The Existentialist’s Guide to Death, the Universe and Nothingness, Gary Cox, 2012, Continuum Publishing Group. Ma intreb uneori cum e posibil ca cineva preocupat in mod serios de adevarurile existentiale ale conditiei umane, adica de ceea ce conteaza cu adevarat pentru un om care gandeste (nu mai am nicio indoiala ca exista si oameni care nu gandesc), sa nu ajunga, intr-un fel sau altul sa intre in dialog (interior) cu un filosof existentialist.

„Ghidul” de mai sus propune un astfel de dialog. Desi se refera adesea la „nothingness” nu are nimic nihilist. Suntem fiinte muritoare, poate chiar „abandonate” intr-un Univers indiferent, traind vieti in ultima instanta absurde, si, cu toate acestea, sau mai bine-zis in ciuda acestei realitati (care poate fi negata, vezi diversele povesti cu zane pentru adulti), suntem capabili sa alegem sa experimentam viata. Vrei sa stii si in ce mod?

Intr-un mod curajos!


Publicat

în

,

de către

Etichete: