The Exercise Prescription for Depression and Anxiety

  1. 1. The Exercise Prescription for Depression and Anxiety, Keith Johnsgard, 1989, Plenum Press New York. Te-ai obisnuit, cred, cu aparitii extrem de noi si, de aceea, ai putea fi mirata de cartea aceasta din 1989. Ei bine, exista si alte editii din 2004 si 2005, cu nume usor schimbate. Dar nu lucrul acesta este important.

Ceea ce conteaza, in opinia mea, este valoarea unor experimente initiate la inceputul anilor ’70 pe tema relatiei dintre exercitiul fizic si reducerea nivelurilor depresiei si anxietatii, experimente ulterior imbogatite si rafinate, despre care ne povesteste autorul, psiholog clinician. Merita mentionat John Greist, de la University of Wisconsin (unde va ateriza mai tarziu prietenul Davidson), primul om din lume care a comparat, in studii experimentale, exercitiul fizic si psihoterapia.

O lectura necesara pentru cei care vor sa-si trateze depresia (sau anxietatea) si altfel decat cu ajutorul medicamentelor sau al psihoterapiei, poate cu rezultate mai sigure si durabile. Si o veste buna: un numar coplesitor de studii arata ca este posibil. Ii rog pe psihoterapeuti sa nu se supere pe mine. Interesul meu, ca si al lor, este binele clientilor, nu?

 


Publicat

în

,

de către

Etichete: