„The Brain and the Meaning of Life”


  1. 1. Mind. Introduction to Cognitive Science, Paul Thagard, 1996, MIT Press. Nimic altceva decat suportul de curs (curs tinut inca din 1993 la Universitatea din Waterloo) special redactat pentru a fi inteles de programatorii care cred despre psihologie ca este o limba straina si de psihologii care se simt pierduti cand aud cuvantul „computatie”.
  2. 2. The Brain and the Meaning of Life, Paul Thagard, 2012, Princeton University Press. O delicatesa intelectuala pentru cei care percep realitatea drept o carja atunci cand nu pot face fata drogurilor (glumesc, si nici macar nu e gluma mea). Autorul foloseste dovezile experimentale si cercetarea teoretica din psihologie si neurostiinte pentru a demonstra in ce fel vietile noastre pot fi pline de sens desi nu avem suflete nemuritoare si nici vointa nu este chiar asa libera pe cat credeam (sau chiar mai mult decat atat dar nu e momentul pentru vesti proaste).

Publicat

în

,

de către

Etichete: