„The 7 Laws of Magical Thinking”


6. The 7 Laws of Magical Thinking.How Irrational Beliefs Keep Us Happy, Healthy, and Sane, Matthew Hutson, 2012, Hudson Street Press. Nu as fi plasat aceasta carte in biblioteca asa de curand insa am primit azi un mail de la o prietena a sitului in care imi marturiseste ca o savureaza (am recomandat-o cu mai mult timp in urma, cred ca inainte de aparitia ei, pe un alt blog). Bine mai copii, de-asta va recomand eu carti, ca voi sa le cumparati si sa le cititi? (cartea a aparut in aprilie 2012 si nu stiu daca astazi, in iunie, au citit-o, cat sa zic, 5 cetateni romani)

Este genul acela enervant care incearca sa demonstreze ca obiectele nu sunt purtatoare ale unor esente iar unele lucruri se intampla pur si simplu, adica fara un motiv anume (urmarit de un Univers inteligent care vrea sa te invete ceva, tu fiind, indeobste, un scolar prostut si recalcitrant).

O lectura agreabila pentru cei deja convinsi ca oamenii sunt vesnic amatori  de povesti dar nesuferita pentru cei care sunt la fel de convinsi ca gandirea lor este corecta si ca magia exista cu adevarat.


Publicat

în

,

de către

Etichete: