sunt in pauza (vin imediat)

Acum aproximativ doua luni am initiat o noua categorie, „Biblioteca Scolii” si, o data cu ea, si un rol nou pentru mine: acela de bibliotecar. Sunt incantat sa constat dorinta de cunoastere a catorva tineri si tinere care m-au epuizat cu cererile lor. Prin urmare, voi lua o vacanta timp de doua saptamani, incepand cu 15 iunie (da, asta e echivalent cu a spune ca in acea perioada nu vor exista imprumuturi).

Faptul ca Seligman, Stanovich, Carol Tavris, Susan Cain, Buss, Thagard, Susan Blackmore, Gottman, Kenrick, chiar si Robert Plomin (care nu e usor de citit!) au ajuns pe mainile dar mai ales inauntrul mintilor dornice de a depasi limitele stabilite de facultate mi se pare imbucurator.

Oh, si acesta e doar inceputul! Urmeaza o vara fierbinte. Doritori sa fie pentru ca, altfel, material de lupta cu ignoranta si pseudo-cunoasterea exista din plin, gratie unor minti pentru care am nu doar un mare respect, ci si un fel de dragoste nazdravana!


Publicat

în

de către

Etichete: