spiritualitatea dualista, mereu enigmatica

De dragul catorva oameni (destul de multi, totusi, ceea ce ma ingrijoreaza!) voi formula cateva intrebari ridicate de credinta intr-o forma de post-existenta dupa moartea creierului (mai filosofic vorbind, o credinta de tip dualist:doua lumi complet separate, una materiala, cealalta spirituala). Aceste intrebari ar trebui sa si le puna singuri (in loc sa-si opreasca gandirea la a postula cele doua lumi si atat). Insa pentru a-i stimula si, recunosc fara rusine, si pentru a ma distra un pic, le voi lansa eu.

Premisa de la care plecam (pentru placerea jocului, altfel eu o consider falsa) este ca, inauntrul omului, exista o esenta misterioasa, nemuritoare, de factura non-materiala pe care, pentru usurinta, o voi numi suflet (la fel de bine ii putem spune scanteie divina, constiinta individuala, atman etc). La moartea unui om sufletul este eliberat de corp si merge in lumea lui (lumea spirituala, pe care o putem imparti pe numeroase niveluri, toate neverificabile). Evident ca, la nastere, sufletul a venit din aceasta lume si a intrat in embrion (sau in fat la 2-3-4 luni, dualistii nu se pot pune de acord). Trecand peste aceste amanunte ce vor fi candva lamurite prin cercetari emirice raman inca o serie de intrebari (o suta, de exemplu?). Poate ca ele sunt intrebari doar pentru mine si nu se cuvine sa fiu atat de indraznet. Mizez, totusi, pe bunavointa lui Dumnezeu si simpatia pe care sper sa o poarte curiosilor de teapa mea (cumva si a ta?).

  • Hienele au suflet? Dar gandacii de bucatarie? Virusul gripal are suflet? Si cartitele? Pisoii din burta mamai lor? Crevetii? Urangutanii?
  • Si daca toate aceste fiinte au, prin ce anume se diferentiaza? Mai exact, o hiena are un suflet mai mare decat un virus? Si daca „da”, prin ce metoda se poate stabili asta?
  • Daca doar oamenii au suflet ce se intampla cand merg la stomatolog si le este extras un dinte? (sufletul se diminueaza?) Sau asta se intampla doar in situatia in care creierul este lezat? Si daca nici atunci (sufletul nu poate fi atins/modificat de evenimentele corporale) cum anume evolueaza sufletul? (pentru ca nimic din lumea fizica nu-l atinge)
  • Unde sta sufletul in corp? In cap, in inima, in degetul mic de la picior? Il inconjoara asemenea unui balon? Daca un om doarme sufletul lui ce face? Si calatorind in timpul somnului, accept asta, cum stie sa se intoarca? Nu se poate rataci, lumea fiind mare? Admitand raspunsul cu „coarda de argint”, din ce e facuta ea? (substanta sufleteasca sau materiala) Daca e facuta din ceva material, astfel incat sa ancoreze sufletul de corp, cum se leaga de suflet la celalalt capat? (iti reamintesc, sufletul este non-material)
  • Care sunt limitele sufletului? (largime, volum) Sufletul creste in timp? Uneori descreste? Se poate fragmenta? (imparti in doua, trei etc.)
  • Cum stie sufletul sa recunoasca fiinta de care urmeaza a se atasa? (intrand precum o pasare in colivie) Poate nimeri gresit? (de pilda un suflet, era sa zic o minte, de gasca intr-un corp de om) Sufletul alege corpul sau este obligat? Poate intarzia astfel incat sa ia ce a mai ramas? Sau exista proceduri clare, mai ceva ca intr-o multinationala? (Souls Inc.)
  • Cu ce se „lipeste” sufletul de corp? Se poate dezlipi din greseala? Daca se lipeste pe jumatate de un corp si cu cealalta jumatate de un alt corp? (doi copii vecini la incubator) Exista „lipiciuri” de calitate mai buna respectiv mai proasta? Pentru a fi sigur, un suflet oportunist poate cumpara „la negru” un lipici de calitate superioara?
  • Sufletul are sex? Si daca da, in lumea spirituala, sufletele au experienta sexuale? Dureaza mult? E nevoie de preludiu? Aceste experiente au consecinte? (aparitia unui sufletel) Sufletul neimpacat cu sexul lui il poate schimba? Poate avea doua sexe simultan? (in acest caz este complex sau bolnav?)
  • Cum anume influenteaza sufletul corpul fizic? Daca o faca ascultand de legile fizice inseamna ca are o natura fizica (ceea ce violeaza premisa) Daca nu asculta de legile fizice inseamna ca violeaza chiar legile fizice, insa in acest caz de ce nu apare haosul?
  • Cand un om exagereaza cu bautura sufletul este afectat sau doar creierul? Exista suflete sensibile la substante depresoare? (etanol) Poate si suflete abstinente? (daca da, eu sigur am unul din asta si incep sa regret la cate sortimente de vin am vazut la hipermarket)

Sper ca ti-am deschis gustul pentru intrebari (poate si pentru situatii comice) Stiu, ar fi necesar sa tratez aceste lucruri cu mai multa seriozitate. In fond, mai mult de trei sferturi dintre compatriotii nostri sunt dualisti (desi nu folosesc exact acest termen). Am invatat insa sa nu confund afirmatiile sau declaratiile de apartenenta religioasa cu realitatea. Ceea ce oamenii spun si ceea ce experimenteaza sau fac sunt, uneori, lucruri foarte diferite (ceva seamana cu o rata, umbla ca o rata insa nu este o rata) De aceea sunt relaxat. Iar Dumnezeul rezident in lumea non-materiala, sunt convins, ma place. Altfel de unde mi-ar fi venit aceste idei? Ah, de la Celalalt zici? Totusi, nu erau rude?


Publicat

în

de către

Etichete: