SP Feline Kitten, cu curcan (la plic)

Pisicile care au inceput sa citeasca acest articol sunt invitate sa se opreasca si sa se reintoarca la ocupatiile lor obisnuite (which are, I guess, doing nothing). Acesta este un articol cu titlu inselator, pentru oameni.

Ideea principala, in jurul careia voi gravita un timp, inainte de a ma intoarce la treburile mele uzuale (suspect de asemanatoare cu…, poate e mai prudent sa nu spun), este urmatoarea:

Un om este responsabil in totalitate pentru experienta lui.

Sa-ti dau un exemplu, tampito! (te rog sa te gandesti la o persoana, nu la o femeie) Da, ai citit bine, tocmai te-am facut o persoana tampita. Cum  adica nu intelegi? Stupid people, do you get that? (esti prea tanara pentru a-l fi apucat pe Brucan?) Am afirmat despre tine ca esti o combinatie sofisticata de neghiobie si cretinism, cu mici puncte de tembelac (pentru ca ma citesti, nu din alt motiv).

Hai sa presupunem ca te simti insultata (de fapt, de ce sa presupunem?). Poate nu insultata, macar neinteleasa, usor desconsiderata sau tratata incorect (politic). Insa pentru usurinta iti propun sa ramanem la insulta. Te simteai bine  iar acum te simti rau (sa admitem ca te inscrii in normalitate si a te simti insultata e o traire neplacuta).

Si totul e din vina mea, nu-i asa?

Ti-am facut ceva (te-am insultat) si ti-ai pierdut starea de bine. Ai toate motivele sa fii suparata, e ca si cum te-as fi deposedat de ceva pretios (binele tau interior). Ti-am furat binele! (iata-ma, hotul de emotii pozitive, infractorul care a transcens Codul Penal si scapa nevatamat). Hai totusi sa ne gandim un pic mai profund (vezi, am incredere ca nu esti chiar batuta in cap, in special in zona frontala). Tot ce am facut eu a fost sa rostesc (de fapt, sa scriu) cateva cuvinte. Pentru aceste cuvinte (scoaterea lor din mine, ca sa zic asa) sunt responsabil.

Tu ai citit aceste cuvinte si ai inceput sa te simti intr-un anumit fel. S-o luam incetisor:

  1. Cine este responsabila pentru faptul ca te-ai asezat in fata computerului?
  2. Cine este responsabila ca ai intrat pe acest site? (si ai ales acest articol)
  3. Cine este responsabila pentru faptul ca ai celule fotoreceptoare? (si poti citi)

Si mai sunt si alte intrebari de acest tip dar nu am timp de ele, sper (oare de ce?) ca ai prins ideea. Sa mai facem un pas: tu citesti afirmatia mea si incepi sa te simti insultata. Esti atenta? Tu incepi sa te simti insultata. Adica emotia este creata de tine (desi, probabil, nu stii cum). Eu doar ti-am transmis cateva cuvinte (poate iti faceam cu ochiul, simultan, cine stie?). Tu ai receptat aceste cuvinte si ai adaugat ceva (emotia).

Faptul de a te simti insultata este contributia ta.

Ghici cine este responsabila pentru contributia ta? Ai inteles, draga si stralucita mea persoana cu, poate, suflet nemuritor sau macar incantator de iubitor si tolerant cu indivizii de teapa mea? A te simti insultata este experienta ta si este produsa, in totalitate, de tine. Esti responsabila pentru ea. Esti autoarea experientei tale! Repet, pentru cei care citesc in stare de somn:

Esti autorul (tu, barbate!) sau autoarea (tu, femeie!) experientei tale!

Si tu, copilule, bineinteles! (iar voi, pisicile care nu ati tinut cont de sugestia mea si ati ajuns cu lectura pana aici, da, e valabil si pentru voi). Nu avem unde sa fugim. Suntem 100 % responsabili pentru experientele noastre. In acest punct, ii rog pe cititorii inteligenti sa observi ca nu spun ca suntem complet responsabili pentru circumstantele/contextele in care ne traim experientele (ci doar pentru unele, create tot de noi). De exemplu, nu este responsabilitatea ta intamplarea de a te fi nascut intr-o Romanie corupta si primitiva (sau intr-o Californie la fel de corupta doar ca la un nivel mai subtil, intrucat e mai rafinata).

Oare m-am facut inteles? Experienta ta de a te simti insultata de mine (sau iubita, dar nu cred ca simti asta-desi ai putea remarca, de ce crezi ca, fara sa-mi ceara nimeni, scriu, moca, un articol?) Din realitate vin tot felul de stimuli (precum cuvintele mele) si tu raspunzi, in felul tau personal, la acesti stimuli. Acest raspuns iti apartine. Asta inseamna ca esti responsabila pentru el:

A accepta ca raspunsul tau este al tau.

Sunt limpede sau trebuie sa-ti desenez? Orice fel de senzatie, emotie, sentiment sau gand ai avea, aceste continuturi psihologice vin de undeva dinauntrul tau, sunt produse de tine (cel mai adesea, fara sa stii cum dar asta nu este o scuza!), iti apartin si esti responsabila pentru ele. Viata ta este acest joc infinit (sanchi, e finit!) intre tine si realitate.

Stii sa te joci frumos?

Pentru pisici, soareci si alte fiinte vii interesate, voi reveni cu un articol(articol preluat de pe alt site) in care voi analiza in ce fel o persoana jefuita pe o alee intunecata (din cauza crizei, normal!) de o alta persoana plina de energie si aflata temporar in posesia unui obiect de bucatarie (un cutit), numita, pentru usurinta adresarii, „hot”, este, de asemenea, responsabila pentru experienta ei. Or I have already done that? Right, Tom? Without comic violence, please!

 


Publicat

în

de către

Etichete: