„Sex, Murder and the Meaning of Life”


3. Sex, Murder and the Meaning of Life, Douglas Kenrick, 2011, Basic Books. O carte pe care am primit-o in dar, scrisa de un tip care a fost de doua ori exmatriculat din liceu si, cu toate acestea, a contribuit decisiv la nasterea psihologiei evolutioniste. O bijuterie (o lucare de psihologie sociala abordata evolutionist, adica sub umbrela unei paradigme care incearca sa unifice stiintele sociale cu biologia).

Poti simti de-a lungul paginilor o doza sanatoasa de pragmatism, apta sa ne pastreze in contact cu realitatea umana si sa ne indeparteze de versiunile de tip Harry Potter ce par a sta la baza credintelor a numerosi adulti (credinte religioase despre suflete diafane si teorii psihologice cu terapeuti si coach-i in rolul de zane).


Publicat

în

,

de către

Etichete: