sex in the city (episodul cu animale)

Golden Retriever? Nu te-am nimerit? Bine, atunci  Schnauzer pitic! Nici asa? Poate un Dog german? Sau un Dalmatian? Off, un Border Collie? Un Bichon Frise, oare? Aha, un Terrier irlandez! Un Chihuahua? (nu pot sa cred!-da, am prejudecati) Un Ciobanesc  german! Renunt, si stii de ce? Ideea este alta:rasa nu conteaza in raport cu filosofica intrebare pe care o lansez.

Oare cainii se masturbeaza? (cu extensia „oare cainele tau face asta?”)

M-am documentat. Am dat din intamplare peste aceasta informatie, de fapt, in timp ce incercam sa inteleg mai bine circuitele sexuale ale creierului. Vesti bune! (depinde, totusi, cum le privesti) Cainii se masturbeaza. Si elefantii se masturbeaza. Si delfinii se masturbeaza. Si maimutele se masturbeaza (sau, poate, asta stiai deja). Ai calarit vreodata? Ei bine, sunt sanse mari ca acel calut sa se masturbeze si el.

Nimic nou sub soare, nu? Cel putin la unele mamifere. Peste 90% din speciile de mamifere sunt caracterizate de o promiscuitate inalta (pentru ca nu au suflet?) Aproape nicio specie nu formeaza perechi pe termen lung. De asemenea, masculul nu are niciun rol in cresterea puilor. Adesea nici nu-si recunoaste progeniturile. Exista foarte putine exceptii de la aceasta regula. Mai departe, ce crezi:

Exista animale homosexuale?

Ar fi cateva (erorile lui Dumnezeu, epuizat de activitatea creatoare?). Mai mult de 500, pana in acest moment (le-a numarat Bruce Bagemil, de la University of Wisconsin). Se angajeaza oare si in sex oral? (Doamne, ce intrebari pot sa pun si eu, ma trec fiorii de rusine!) Da, fac si asta (inclusiv hienele). Dar sex anal?  Cum sa nu: exista cazuri documentate pentru bizoni, berbeci si, atentie, girafe! Iar delfinii care traiesc in Amazon (nu .com!) au descoperit sexul nazal (te rog, nu solicita descrieri!)

Care sa fie rostul acestui articol? Doar ma minunez: numeroase animale fac ceea ce fac, in intimitatea caminelor (sau prin locuri mai putin spatioase) si oamenii. Oare de ce? Poate pentru ca urcam, noi, posesorii de esente diafane, pe o  extinsa linie evolutionista mostenind, cumva, circuitele sexuale ale inaintasilor nostri necuvantatori? Poate pentru ca suntem si noi, intr-un fel, animale? Poate pentru ca avem creiere, in zonele lor primitive, asemanatoare?

Te las pe tine sa meditezi la alte consecinte ale acestei (dezonorante?) filiatii. Eu ma duc sa admir o pereche de delfini, categorie renumita pentru gradul de angajare in sex recreational. Am avut de ales intre ei si o pereche de pinguini imperiali. Din motive obscure, am preferat delfinii. Iubitorii de pinguini stiu de ce!


Publicat

în

de către

Etichete: