Quitting smoking

3. Quitting Smoking for Dummies, David Brizer, 2003, Wiley Publishing. Preocupat de sanatatea planetei si a locuitorilor ei m-am gandit, la un moment dat, ca ar fi provocator pentru mine (dar mai ales pentru „ei”) sa ajut cativa oameni sa renunte definitiv la fumat („definitiv” adica „pentru toata viata”).

Doar ca aveam urmatoarea problema: fiind nefumator, nu intelegeam (din interior) fenomenul. Am ales, prin urmare, sa ma documentez. Am aflat, astfel, ca fumatorii „avansati” (reframing personal) experimenteaza simptomele sevrajului la 1-12 ore de la ultima tigara. Si multe altele.

Pentru curiosi: dupa ce am finalizat documentarea si am pus la punct o metodologie originala, am inceput si aventura propriu-zisa, alaturi de 14 curajosi. Rezultatele, in curand!

,