psychology textbooks (for fine students)

Urmatorul articol are un public-tinta foarte restrans. Este destinat celor care, in diferite feluri, imi solicita indrumare in aria destul de vasta a psihologiei. Interesele mele de cunoastere s-au dezvoltat, de-a lungul timpului, in urmatoarele zone: consiliere si psihoterapie, psihologia cuplului, psihologie sociala, psihologia personalitatii si, partial, stiintele cognitive. In aceste domenii pot avea unele idei.

Pe de alta parte, deoarece nu mai sunt profesor in sistemul public, unde aveam obligatia de a asista orice student, acum pot pune conditii si chiar asta fac. Prima conditie, necesara dar nu suficienta, este studierea unui manual de psihologie generala american sau britanic. Voi enumera, in continuare, cateva titluri pe care le agreez, disponibile pe Amazon. As vrea sa recomand si un manual scris de autori romani dar nu am gasit niciunul care sa poata rivaliza cu cele de pe lista. Sunt sigur ca va exista si la noi un astfel de manual, undeva intr-un viitor pe care nu stiu daca o sa-l apuc. Pana atunci, o persoana dornica sa inteleaga psihologia la un nivel avansat se poate delecta cu:

 1. 1. Scott Lilienfeld, Psychology: From Inquiry to Understanding, 2010 (este prima mea recomandare, eu am editia din 2009)
 2. 2. Carol Tavris, Invitation to Psychology, 2010 (si in acest caz am tot editia din 2009, remarcabila, avand si o poza cu o romanca, desi nu cred ca e un motiv de bucurie)
 3. 3. Richard Gross, Psychology: The Science of Mind and Behaviour, 2010 (este cel mai cunoscut autor din Marea Britanie, cu o „audienta” de peste 0,5 milioane de cititori)
 4. 4. David Myers, Psychology, 2009 (autor si al unor manuale de psihologie sociala dar si al unui original manual de „introducere in psihologie” din perspectiva crestina)
 5. 5. Henry  Gleitman, Psychology, 2010 (profesor la University of Pennsylvania, unde e coleg cu Martin Seligman si Jonathan Baron)
 6. 6. Atkinson si Hilgard, Introduction in Psychology, 2009 (autorii sunt, de fapt, altii, intrucat cei citati au plecat sa moara putin; este singurul manual din U.S. tradus in limba romana, vezi Editura Tehnica, ed. 14, 2006, 2008)
 7. 7. Michael Passer, Psychology: The Science of Mind and Behavior, 2007
 8. 8. Douglas Bernstein, Psychology, 2011 (editia internationala din 2011 mai putea fi gasita zilele trecute la Carturesti dar nu te duce sa o cauti deoarece cine crezi ca a luat-o?)
 9. 9. Peter Gray, Psychology, 2010
 10. 10. Daniel Schacter, Psychology (scrisa impreuna cu alte 2 nume grele, Daniel Gilbert, tradus si la noi, si Daniel Wegner)
 11. 11. Gregory Feist, Psychology: Perspectives and Connections, 2011 (apare pe 14 octombrie)
 12. 12. Robin Kowalski, Psychology, 2008 (este autoarea unui studiu un pic infricosator in care a demonstrat cum o parte din studentii unei facultati de psihologie inca mai credeau in mituri si teorii intuitive, desi fusesera expusi la dovezi contrare)
 13. 13. Benjamin Lahey, Psychology, 2011 (editia 11, aparuta in luna mai)
 14. 14. Philip Zimbardo, Psychology: Core Concepts, 2008 (si el, ca si Myers, psiholog social)
 15. 15. Wayne Weiten, Psychology: Themes and Variations, 2008 (eu am varianta „Psychology Applied to Modern Life”, pe care regret ca am dat 50 USD)
 16. 16. Saundra Ciccarelli, Psychology, 2011
 17. 17. Samuel Wood, Mastering the World of Psychology, 2010
 18. 18. Don Hockenbury, Psychology, 2008
 19. 19. Robert Feldman, Essentials of Understanding Psychology, 2010 (autorul unui studiu incitant despre minciuna)
 20. 20. Rod Plotnik, Introduction to Psychology, 2010
 21. 21. Charles Morris, Psychology: The Core, 2008 (a iesit la pensie)
 22. 22. James Kalat, Introduction to Psychology, 2010
 23. 23. Charles T. Blair, Thinking about Psychology, 2010 (este un manual de 800 de pagini pentru liceu, l-am inclus doar din placerea sadica a comparatiei cu manualele de la noi)
 24. 24. Stephen Davis, Psychology, 2009
 25. 25. Laura Boynton King, The Science of Psychology: An Appreciative View, 2007

Nu este o lista exhaustiva si, din pacate, nu este niciuna cu produse ieftine (peste 3,5 milioane lei vechi, fiecare manual). Cu toate acestea, daca esti o persoana interesata de excelenta, iti recomand sa lupti cu aversiunea fata de pierdere si sa realizezi investitia. Pe urma, cine stie, poate facem schimb de carti sau, si mai interesant, de idei.


Publicat

în

de către

Etichete: