pentru cine crede despre corelatiile iluzorii ca sunt inofensive: cazul Offit si „epidemia” de autism

La pranz: 120 de grame piure de legume diluat cu lapte si, ca desert, la alegere, compot de fructe sau fruct copt zdrobit. Meniul unui bebelus de 4 luni. Simti deja un fior de placere?  (well, you’re hooked!) Sa schimbam registrul: 600.000 de copii (nu neaparat bebelusi) in fiecare an. Ce-i cu ei, nu au suficient dovlecel sau spanac la dispozitie? Unii nu au, intr-adevar (frigiderul tau este plin dupa ultima expeditie la Carrefour?), insa nu la asta vreau sa ma refer.

600 000 de copii mor anual din cauza unui anumit virus.

Se numeste rotavirus si genereaza gastroenterita virala (a nu se confunda cu gastroenterita care dispare in 3 zile). Copiii mor. Mamele lor se roaga la zeii locali (in functie de religie, asta vreau sa spun) insa zeii nu intervin. Poate pentru ca sunt surzi? (zei cu handicap auditiv, ti-ar fi trecut prin cap?) Sau sunt nepasatori? Sau sunt cruzi? Sau, ipoteze mea favorita, nu exista? Cert este ca zeii nu fac nimic dar oamenii au unele idei (probabil pentru ca nu-si irosesc energia in dialoguri fanteziste)

Un astfel de om este Paul Offit. El a lucrat 25 de ani pentru a pune la punct un vaccin sigur impotriva rotavirusului. A reusit! (l-au ajutat Fred Clark si Stanley Plotkin-Iisus din Nazareth nu este mentionat) U.S. Food and Drug Administration a aprobat, in 2006, includerea vaccinului in programul recomandat pentru americani. RotaTeq salveaza, in fiecare zi, sute de vieti.

Iti vine sa crezi ca Offit primeste scrisori de amenintare si este numit „terorist”? Da, asa se intampla, insa nu pentru minunata lui realizare medicala. Ci pentru altceva: in 2008 a publicat si el, acolo, o carte, la Columbia University Press (Autism’s False Prophets:Bad Science, Risky Medicine and a Search for a Cure)

Ce l-o fi apucat? Hai sa-ti povestesc (daca ai o cunostinta cu un copil autist ii poti trimite un link): intre 1993 si 2003 statisticile americane au revelat o crestere cu 653% a ratelor de autism din intreaga tara. In statul Wisconsin procentul iti taie respiratia: 15.117% (Rust, 2006, Autism Epidemic Doubted). Exact: epidemie de autism!

Inainte de anii ’90, prevalenta autismului  infantil era in jur de 1 la 2500 de copii (autismul este diagnosticat in jurul varstei de 2 ani). Acum estimarile sunt in zona lui 1 din 150! (esti cumva la maternitate si poti numara 150 de bebelusi? Unul sigur va fi autist, daca e sa credem aceste cifre) Cum e posibil asa ceva? Se intampla ceva extrem de grav in America? (nu doar acolo, evident) Zeul ne trimite unul din avertismentele lui nevrotice?

Oamenii aveau nevoie de explicatii (in primul rand parintii acestor copii). Si o astfel de explicatie s-a conturat, dupa aparitia unui studiu in prestigioasa revista Lancet (Wakefield, 1998, Ileal lymphoid nodular hyperplasia, non-specific colitis, and regressive development disorder in children). Studiul parea sa demonstreze o legatura intre autism si vaccinurile de imunizare (tocmai ti-ai vaccinat copilul impotriva rujeolei? Fii atenta, e posibil sa devina autist!) Vaccinurile contineau tiomersal. Unul din constituentii acestui conservant este mercurul, despre care sa stie ca produce, in anumite doze, tulburari neurologice. Presa a popularizat imediat acest articol iar parintii au avut sentimentul ca, in sfarist, inteleg de ce li s-au imbolnavit copiii.

Think about it: copilul tau are in jur de 2 ani si trebuie sa-i faci ROR-ul (rujeola, oreion, rubeola, pentru vizitatorii mai tineri). Esti un parinte responsabil, faci asta si constati, ulterior, la un control de rutina, ca fiinta la care tii probabil cel mai mult primeste un diagnostic dramatic (multi autisti nu pot stabili relatii afective cu ceilalti) Este imposibil sa nu faci legatura intre cele 2 evenimente. Si care este urmatorul pas? Militezi pentru eliminarea tiomersalului. Poate chiar iti sfatuiesti prietenii sa nu-si mai vaccineze copiii (in foarte civilizata Anglie, ratele de vaccinare au scazut de la 92% la 73%, conform unui studiu din 2008 aparut in Pediatrics-rezultatul? O epidemie brusca de rujeola)

Obama, aflat in campanie prezidentiala, nu putea ramane indiferent: „Unii oameni, inclusiv eu, suspecteaza o legatura intre autism si vaccinuri”. Ei, daca ti-ai facut o idee despre emotia publica din jurul cauzelor autismului, imagineaza-ti cum e sa vina cineva (Offit e.g.), sa spuna ca avem de-a face cu un caz tipic de corelatie iluzorie (studiul lui Wakefield a fost realizat doar pe 12 copii si nu a fost replicat!) si sa prezica o epidemie de rujeola (profetie implinita, imediat)!

Tu nu i-ai trimite un mail furios? Poate chiar l-ai ameninta cu moartea, privindu-ti copilul captiv miscarilor stereotipe si repetitive (tipice pentru autism) si gandindu-te la milioane de alti copii care ar putea ajunge asa daca se vaccineaza?

Totusi, studiile aratau ca desi rata vaccinarilor era constanta sau chiar scadea, rata autismului continua sa creasca. Ce rezulta de aici, folosind o doza nepericuloasa de logica? Guvernul danez a mers pana acolo incat a interzis vaccinurile care contineau tiomersal. Ce crezi ca s-a intamplat cu rata autismului? A scazut, nu-i asa? Nu, a crescut in continuare! Offit a avut dreptate si sute de mii de oameni s-au inselat: nu exista nicio dovada puternica pentru o legatura intre vaccinuri si autism! Daca exista un efect al vaccinurilor, acesta este extraordinar de mic, practic indetectabil.

Corelatii iluzorii. Sunt peste tot!

Cineva trebuie sa ne invete sa ne protejam de ele. Dar cine naiba sa faca asta? Cand mizele sunt mari (sanatatea copiilor) se poate ajunge destul de departe: daca ai fi Offit, dupa ce ti-ai dedicat viata salvarii vietilor prichindeilor, nu ar fi prea placut sa primesti un telefon in care ti se spune ca baietelul tau urmeaza sa fie calcat cu masina (si asta, eventual, saptamanal).

Cu toate acestea, numarul enorm de cazuri de autism, in comparatie cu anii anteriori lui 1990, este o realitate. Sa tragem concluzia ca este vorba, intr-adevar, de o epidemie? Ne pedepseste Dumnezeu pentru stilul de viata decadent?  Ingerul Gabriel, luptandu-se cu o imaginatie specifica galinaceelor, ne atrage atentia asupra lacomiei (corporatiste) si egocentrismului? Autismul nu apare, oricat de anti-dogmatici am fi, din senin (si nici macar de la nivel cuantic).

Si atunci, care sunt cauzele acestei explozii? De ce auzim tot mai des de copii autisti? Exista raspunsuri rationale, fireste. Nu le dau eu, aici, dar te poti documenta:

Gernsbacher, 2005, Three reasons not to believe in an autism epidemic, articol aparut in Current Directions in Psychological Science, 14, 55-58


Publicat

în

de către

Etichete: