oare notebook-ul tau, intr-o zi, va sti ca citesti un blog prin intermediul lui?

Poate ai plecat, de 1 mai, cu masina personala, undeva in tara (intr-un loc aglomerat, in care s-au gandit si altii sa vina?). Ce crezi, masina ta, in timp ce merge, stie ca merge? Si daca nu, oare in viitor, tehnologia avansand, cineva ar putea construi o masina capabila de aceasta stare interna? Iata problema constiintei, doar ca la masini! Hai, poate nu la jeep-ul pe care il conduci in timp ce sustii ecologismul si necesitatea de a pastra planeta curata ci la computere. Candva in viitor, inteligenta artificiala ar putea deveni constienta de sine? Ar putea un computer sofisticat sa genereze idei noi, necontinuta in niciun fel in programele instalate deja? Ar putea sti macar, atunci cand realizeaza o banala adunare, ca face asta? (sa fie constient de ceea ce face) Supralicitand, ar putea oare sa nu-i placa programele instalate pe el si obligat sa le ruleze? Ar putea fi deceptionat de utilizatorului lui? Ar putea fi atat de deprimat incat sa se strice? Si-ar putea dori sa fie iubit?

Te las sa te joci cu aceste posibilitati. Te intreb totusi: nu cumva aceste computere exista deja? Nu sunt animalele un fel de computere miscatoare? (guvernate de softuri numite „instincte” sau „reflexe”). Te rog, nu-mi spune despre cainele tau ca invata lucruri noi. El invata doar ceea ce este deja programat sa invete. El dispune de un repertoriu limitat de categorii mentale, acivate de un dresor bun sau de un stapan intuitiv. Este ca si cum ar intelege limbajul doar ca el doar raspunde la un set ordonat de stimuli tot asa cum computerul tau „raspunde” la o serie de apasari ale tastelor, desfasurand actiunea dorita (codificata in programele lui). Nu te astepta ca un caine sa „inteleaga” ceva ce nu tine de supravietuirea lui (sa oscileze intre Marcia Funebre din „Eroica” si Allegro con Brio din simfonia nr. 5 a aceluiasi Beethoven). Intre oameni si animale exista o prapastie uriasa, un salt incredibil pe care evolutia l-a reusit. Oamenii isi pot transforma softurile interioare. Ma tem ca animalele, oricat de simpatice si „umane” ne-ar parea unele dintre ele, sunt condamnate la cateva rutine, cu mici variatii. Sunt computere cu coada si ochi. Si cine le-a asamblat? Buna intrebare! As vrea insa sa o reformulez. Si daca s-au autoansamblat, in milioane de ani de incercari?


Publicat

în

de către

Etichete: