muzica e frumoasa dar nici lobul temporal nu e de lepadat

Ascult cu placere muzica. Imi plac Bach,Vivaldi sau Mozart dar si The Corrs sau U2. In adolescenta eram fan new wave. Ulterior am mers la Ateneu dar nu m-am imbracat la patru ace deoarece nu suport costumele si cravata (asociez irational, la barbati, eleganta  cu ipocrizia si le resping pe amandoua). Sunt convins ca muzica buna vine din alta lume (Mozart chiar a spus ca el nu a creat nimic, doar a ascultat si a notat, de aceea manuscrisele lui nu au stersaturi-prin „alta lume” inteleg alte arii corticale). Ii admir pe oamenii inzestrati pentru aceasta nobila arta si, in general, am o simpatie speciala pentru artisti. Meditand la conditia lor, am inteles un lucru important despre viata: muzicianul iti poate oferi muzica lui astfel incat sa te bucuri. El poate studia ore in sir pentru ca tu sa fii purtat, temporar, intr-o altfel de lume. Insa nu poate depasi, nici el, o limita: nu-ti poate darui si urechea lui.


Publicat

în

de către

Etichete: