Moise avea iPhone 5, dar nu-l folosea

Cu mult timp in urma, un barbat probabil inca sprinten a urcat pe un munte si a avut o conversatie cu o fiinta invizibila (altii spun ca a avut o halucinatie). Conversatia a fost productiva: s-a intors (a coborat) cu o serie de tablite din piatra pe care erau scrijelite cateva reguli de comportament (cele 10 porunci). La baza muntelui se aflau oamenii lui (poporul lui) si o surpriza destul de neplacuta: construisera, intre timp, un vitel de aur la care sa se inchine.

Barbatul la care ma refer, Moise pe numele lui, si-a pierdut cumpatul. Mai bine zis, s-a infuriat grozav si a aruncat cu ce i-a picat in mana. Din pacate in mana se aflau tablitele (imi cer scuze cititorilor evrei, insa nu pot sa nu sesizez comicul situatiei). Fireste, acestea s-au spart (dar Dumnezeu, intelegator, i-a dat mai tarziu un alt set). Nu toata lumea cunoaste respectivele porunci si nu intentionez sa le fac publicitate.

Dimpotriva, ma intreb daca nu a sosit timpul unor reguli noi de orientare in viata, avand in vedere ca mintea umana a evoluat intre timp. Si, la unison cu alti ganditori liberali (cu minti libere, vreau sa spun), imi place sa meditez (si sa aplic, pe cat posibil) la „porunci” noi. As impartasi, astazi, doua dintre ele:

  1. 1. Nu iti indoctrina copiii! (prin extensie, tinerii, elevii, studentii cu care lucrezi). Mai degraba ai grija sa le stimulezi gandirea personala si sa te bucuri pentru incercarile lor (chiar nereusite) de a gandi pe cont propriu. Invata-i cum sa gandeasca si nu ce sa gandeasca! Da-le voie sa aiba alta parere si sa o confrunte cu a ta (mai pe romaneste, nu le baga pumnul in gura!). Indiferent de credinta pe care o au, incurajeaza-i sa o testeze in realitate. Fii deschis catre un dialog bazat pe argumente rationale si accepta sa fii contrazis. Desi celalalt este mai mic, el are dreptul la sa-si exprime ideile (doar asa, in timp, le poate evalua si schimba, daca e necesar). Insoteste-i (l) pe acest drum si observa cum li se dezvolta gandirea, daca este lasata sa se manifeste. Renunta la a-i mitui pentru a adera la convingerile tale. Cu atat mai putin este indicat sa folosesti forta pentru a-ti impune ideile tale despre realitate. Procedand astfel, foarte probabil copiii nu-ti vor semana insa stii ceva? Viata este mai frumoasa cand exista varietate.
  2. 2. Preocupa-te de propria ta viata sexuala si lasa-i pe altii sa faca acelasi lucru cu a lor. Daca e posibil bucura-te de senzatiile erotice pe care corpul le face posibile si lasa-i si pe altii sa se bucure de asta, in spatiul lor personal. Cu alte cuvinte, respecta intimitatea! Ce fac oamenii acasa la ei, in pat (mai rar in debara) ii priveste doar pe ei. poate ca ei isi traiesc sexualitatea altfel decat o faci tu insa asta nu e treba ta. Treaba ta e propria ta viata sexuala asa ca mai bine fii atent la ea.

 


Publicat

în

de către

Etichete: