miscari spirituale (uneori dubioase)

(articol aparut initial pe un alt site)

4 pagini, 10 ori 15 cm. Pe un fond albastru, o tanara chinezoaica, meditand (aparent: cine stie la ce tinerel se gandeste si ea, stand cu ochii inchisi). Un pliant despre o miscare persecutata in China. Pe ulti ma pagina, un extras dintr-un document Amnesty International.

Trebuie sa recunosc, sunt inclinat sa simpatizez cu practicile orientale de armonizare a corpului si a mintii, de cand ma stiu (si ma stiu de multi ani). Doar ca, intre timp, am devenit sceptic (sau fostele dispozitii care m-au plasat intr-o zona de mate-fizica, in adolescenta, s-au extins infricosator). M-a sensibilizat, in plus, afirmatia (cunoscuta) potrivit careia „singurul lucru necesar pentru triumful raului este ca oamenii buni sa nu faca nimic” (citat inteligent plasat pe ultima pagina a pliantului, cu bolduri).

Sunt informat ca pot ajuta semnand o petitie. Cum spuneam, instinctiv sunt inclinat sa raspund cererii. Insa cum pot sti ca Falun Gong (miscarea respectiva) nu este echivalentul chinezesc al MISA? Cum pot avea siguranta ca milioane de oameni (asa se afirma in pliant), practicanti ai acestei cai, nu au fost intr-un fel similar indusi in eroare? Daca nu te-ai nascut ieri, esti probabil la curent cu fenomenul MISA, mioritic, bineinteles, o miscare spirituala care a atras mii de oameni bine intentionati si dornici sa evolueze dar insuficient de pregatiti in materie de gandire critica (unde anume in scoala generala sau liceu se preda aceasta disciplina?), prin urmare victime inocente ale unui impostor cosmic, manipulator genial in primul rand al constiintelor tinere, aflat intr-un razboi de tip paranoid cu francmasonii de pretutindeni si capabil, impreuna cu adeptii lui cei mai avansati, sa modifice traiectoria asteroizilor insa usor stingherit de gramatica limbii romane.

Imi plac foarte mult oamenii care ies in parcuri pentru a realiza exercitii fizice. Practicantii Falun Dafa par a se inscrie in aceasta categorie. E limpede ca sunt persecutati de regimul comunist din China, de mai bine 10-15 ani.Sunt impotriva regimurilor totalitare, indiferent daca e vorba de tari, grupuri sau familii (tatal dictator sau mama tiran). Insa nu stiu pe cine sprijin daca semnez (e ceva simbolic, cred ca ai inteles natura dilemei).

Pliantul ma roaga sa citesc si sa dau mai departe. Am dat.


Publicat

în

de către

Etichete: