„Making Up the Mind”

  1. Making Up the Mind, Chris Frith, 2009, Blackwell Publishing. In mod intentionat incep enumerarea titlurilor din aceasta sectiune cu profesorul emerit de la University College London, Chris Frith, acum in varsta de 80 de ani (sotia lui este Uta Frith, un nume semnificativ in psihologia dezvoltarii). Cartea pe care a scris-o si-a pus o amprenta puternica asupra mea si nu pentru ca Frith are acel gen de gandire limpede la care sunt foarte sensibil (oricat ar parea de ciudat, o simt in corp) ci pentru ca a reusit sa-mi arate, intr-un mod convingator, cum anume creierele noastre creeaza doua iluzii extraordinar de puternice: anume ca suntem intr-un contact direct cu obiectele din lumea fizica si ca lumile noastre mentale sunt private. Altfel spus, creierul este creatorul mintii iar mintea pare ceva personal si unitar. Insa nu este nici una nici alta.

Publicat

în

,

de către

Etichete: