lumea se schimba (in timp ce citesti acest articol)

Este posibil sa folosesti, chiar acum, un iPhone. Trebuie sa stii ceva despre puterea lui de calcul:este mai mare decat puterea de calcul a tuturor calculatoarelor din lume, asa cum erau ele in 1940. Iti vine sa crezi? Cum se explica asta? Inca nu se inventase tranzistorul (1950) si cu atat mai putin cipul din siliciu (1970) Calculatoarele costau sute de mii de dolari si erau cat sufrageria fostei tale case (sper ca te-ai mutat, adica nu mai locuiesti cu parintii tai) Inutil, aproape, de adaugat, in anii ’40 sau ’50 nu avea nimeni un computer personal (IBM a intrat pe aceasta piata in 1981, poate anul in care te relaxai in lichidul amniotic).

In anul in care in tara noastra se schimba regimul politic (1989) in lume existau 100.000 de site-uri pe Internet. Trei ani mai tarziu numarul ajunsese la un milion (terminasem de un an facultatea si inca nu auzisem de Internet). Intr-o singura luna, cinci ani mai tarziu (1997) numarul site-urilor a crescut cu 4 milioane (iar in Romania, in sfarsit, existau telefoane mobile la un pret acceptabil).

De ce dau aceste cifre? Vreau sa-ti faci o imagine despre viteza cu care se schimba lumea din jurul nostru. Acum 600 de ani, deoarece nu se inventase tiparul, toti locuitorii planetei, cu unele exceptii, erau analfabeti ( si nu sufereau din acest motiv, neavand ce sa citeasca). Astazi exista 2 miliarde de oameni care folosesc Internetul. Nu simti si tu ca se intampla ceva, daca privesti lucrurile in perspectiva?

Pentru a intelege cum avanseaza tehnologia informatiei mediteaza la urmatoarea analogie: e ca si cum, in curand, iti vei putea cumpara un BMW cu 100 de euro! Lumea nu poate sa ramana la fel! Fiind un site specializat, am prezis ca psihoterapia se va schimba (scoli intregi vor disparea sau vor deveni „de nisa”, fiind complet depasite de noile cunostinte despre functionarea mintii si a creierului). Insa aceasta este doar o schimbare dintr-o serie greu de anticipat (e suficient sa te gandesti la orizonturile fabuloase deschise de nanotehnologie) Credinta mea este ca biologia si tehnologia vor fuziona gradat astfel incat, candva in viitor, va fi greu de facut deosebirea intre un om si un robot (asa cum exista, deja, implanturi cohleare vor exista numeroase si variate implanturi neuronale-examenele scrise, pentru cei care inca se mai chinuie cu ele, vor fi eliminate complet, deoarece informatia va trece prin download direct in creier)

Cum te pregatesti pentru acest viitor? Respingand in mod dispretuitor tehnologia digitala, cum am facut si eu, la un moment dat? Sau folosind-o in mod inteligent? Navigand pe Internet, in cautare de informatii utile (si divertisment, pe Youtube) sau adancindu-te in cartile recomandate de profesorii tai din vremea facultatii? (ei insisi, poate, morti intre timp sau cautandu-si protezele, dimineata)

Cine nu va tine pasul cu aceste schimbari va fi inghitit de ele si va lucra pentru cei care au stiut sa ramana in prima linie (sau va trai din ajutorul de somaj). In psihologie lucrurile nu pot fi altfel. Lumea cunoasterii nu sta pe loc. Tu ce faci pentru a fi in armonie cu ea? Inca te mai ghidezi dupa intuitiile care iti spun ca Soarele se roteste in jurul Pamantului? Sau folosesti iPad-ul pentru a contempla ultimele imagini transmise de telescopul spatial Hubble?


Publicat

în

de către

Etichete: