legea Karmei a fost votata in Parlament?

31 mai (2010, n.m.). Greva generala. Poate nu chiar generala dar in educatie sigur. Imi imaginez urmatoarea situatie: in aceeasi zi, un neurochirurg are programate doua operatii. Si el e bugetar. Si el ar putea face greva. Insa neoperandu-i pe cei doi oameni sansele lor de a supravietui scad dramatic. Pare usor de ales. Asa ca voi complica situatia. Chirurgul are un copil, un adolescent care in aceeasi zi ar trebui sa sustina prima proba la BAC. Tanarul a obtinut deja o bursa in strainatate, mai are nevoie doar de diploma de bacalaureat. Numai ca, iata, greva profesorilor pune in pericol finalizarea studiilor. Ar putea pierde bursa. Ghinion, nu-i asa? Sa revenim putin la tatal lui. Doua operatii, spuneam, dar n-am precizat pacientii. Sunt parintii a doi profesori care vor sa-si exercite dreptul la greva, alaturi de colegii lor extrem de nemultumiti de ultimele masuri guvernamentale.

Intregul tablou: un tanar nu poate sustine bac-ul din cauza unei greve la care participa si doi profesori ai caror parinti erau programati pentru a fi operati de tatal lui. Si tatal are dreptul sa protesteze. Oare le va salva viata celor care au crescut doi oameni care ii blocheaza viata propriului fiu?

Nu vreau sa-i culpabilizez pe profesori pentru intentiile lor de a-si apara drepturile prin forme legale de protest sindical si nici sa-i stimulez pe doctori sa li se alature, sporind impactul grevei, deci presiunea asupra guvernului. Doar inventez dileme etice folosindu-mi imaginatia, cu scopul de a arata tapiseria complexa a vietilor noastre, distributia responsabilitatii si simplitatea infantila a teoriilor Karmice.


Publicat

în

de către

Etichete: