„Invitation to Psychology”


  1. 1. Invitation to Psychology, Carol Tavris si Carol Wade, 2009, Pearson Education Inc. Toate titlurile din aceasta sectiune se refera la „textbooks”. Eu am descoperit manualele americane asociate cursurilor introductive in psihologie in a doua parte a anilor ’90 si am ramas socat de diferenta dintre ele si manualele similare concepute de autori romani si editate, cum altfel, in stiluri mioritice.

Este adevarat ca manualele americane sunt, la randul lor, diferite intre ele (cand folosesti o lupa mai puternica) dar nu am niciun motiv sa ascund, si nici nu ma tem sa afirm public, distanta enorma care imi pare a separa, de exemplu, manualul prof. Mielu Zlate (nu stiu daca se mai reediteaza) de respectivele „textbooks”. Mi se pare pur si simplu nedrept ca studentii americani sa invete dupa manuale atat de bune (excelent strucurate, bogate in informatii, inclusiv de ultima ora si, foarte important, atragatoare grafic).

Daca semeni fie si doar putin cu mine, dupa ce vei parcurge un „psychology textbook” de top (cum este si acesta de fata) nu vei mai putea deschide un manual romanesc fara sa suferi (si daca asemanarea merge mai departe, nu il vei mai deschide deloc).

(not) Just for fun: la pag. 74 o poti vedea, chiar la inceputul  capitolului 3 („Development over the Life Span”), pe Adriana Iliescu, profesoara de literatura, fotografiata pe patul de spital, la 66 de ani. Sper ca stii de ce.


Publicat

în

,

de către

Etichete: