invatamant (excesiv de) deschis la distanta

Acum 8 ani, intr-o carte numita „Psihoterapeutul de buzunar”, la pagina 154, imi exprimam, ironic, indoiala in raport cu sistemul ID (invatamant deschis la distanta) aplicat in psihologie. Nu pentru ca nu cred in informatiile care pot fi accesate online (dimpotriva, militez pentru aceasta forma de diseminare a cunostintelor!) ci deoarece consideram ca studiile academice de psihologie nu se pot rezuma la cateva intalniri (numite „tutoriale”) intr-un an. In aceeasi cheie ironica ma intrebam daca urmatoarea facultate care va lansa un sistem ID va fi stomatologia.

In 2003 facultatea de psihologie la care eram profesor inca nu oferea diplome ID. Insa in anii urmatori a facut-o si ghici cine, printre altele, tinea cursuri de comunicare cu 100 de studenti in sala? In urma acestor experiente pozitia mea nu s-a schimbat si, in cele din urma, pentru ca disonanta cognitiva devenise insuportabila, am demisionat. Vreau, totusi, sa mentionez ca in cei cativa ani de (minim) contact cu (nu foarte) tinerii viitori psihologi de weekend, am intalnit o serie de oameni pasionati, entuziasti, seriosi si, in cateva cazuri, sclipitori, situatie care nu a facut decat sa-mi adanceasca regretul ca (ei) nu pot beneficia de interactiunea prelungita profesor-student, intr-un cadru mai restrans (seminar) si in mod regulat (saptamanal).

Pe de alta parte, fara a fi excesiv de biasat fata de studentii facultatii mele, la examenele de admitere la master am intalnit absolventi  cu media 10 la licenta ai invatamantului ID, provenind de la facultati particulare (in special Spiru Haret), care nu puteau raspunde la cele mai elementare intrebari (inca mai obisnuiesc sa le pun, cu un aer inocent). Era deja prea mult. Probabil telepatic, ministresa Ecaterina Andronescu a ajuns la aceeasi concluzie si a declansat un scandal national (absolut necesar, in opinia mea)

Oare ce m-a apucat cu aceste amintiri, partial autobiografice? O decizie pe care Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei a luat-o luna trecuta si a aplicat-o luna aceasta (articol publicat in iulie 2011). Anume care? Una importanta: a hotarat ca incepand cu 2011 studiile de psihologie sa nu mai fie posibile in sistem ID (si nici in varianta clonata FR). Prin urmare nu s-a mai organizat examen de admitere.

2011 respectiv 2003. Sunt profet sau ce sunt? (Pentru initiati: am mai facut niste profetii cu referire la psihoterapie si neurostiinte. Sa asteptam cu rabdare trecerea timpului).


Publicat

în

de către

Etichete: