iar Spiritul s-a facut corp

Am o nesfarsita admiratie pentru corp. Nu doar pentru corpul femeilor frumoase. Pentru corp in general. Pentru corpurile tuturor oamenilor. Mi se par capodoperele acestui univers guvernat de intamplare. Apreciez foarte mult si unele minti dar ele vin pe locul doi. Ce ar fi mintile fara sofisticatele creiere care le sustin? Iar creierul face parte integranta din corp, deci este corp. Era logic sa devin un suporter la neurostiintelor.

Sentimentele mele de tip religios merg in directia corpului. Si nu am niciun motiv sa cred ca sunt inadecvate sau fanteziste. Numeroase dovezi stiintifice sustin procesele extraordinare din corp, minunata lui complexitate la care a ajuns in milioane de ani de evolutie, adaptandu-se mereu la mediu. Pentru mine corpul este Sinele (in sensul spiritual al acestei notiuni deosebit de ambigue). Nu mai cred ca exista ceva in afara lui (dar am crezut mult timp asta, cu mintea mea de copil). Nu mai cred in suflete nemuritoare si zane dragute. Am inchis definitiv acest capitol. Nu mai am nevoie sa ma adresez unui Dumnezeu invizibil, ale carui  gesturi absente sa le justific si a carui tacere sa o rationalizez (si sa interpretez, bineinteles, norocoasele intamplari ca semne de bunavointa). Insa in fiecare zi ma pot adresa corpului, multumindu-i pentru ceea ce face pentru mine (ma refer la Eul constient) si cautand sa il protejez pentru a ma bucura, in continuare, de acest dar imposibil de cuantificat (cu ce suma ti-ai vinde un rinichi?).

Ca pasionat de psihologie si dezvoltare personala, nu pot fi decat uluit de capacitatea corpului de a spune mereu adevarul. Te-ai gandit cumva la asta? Corpul nu minte niciodata! Emotiile si sentimentele pe care le negi, dragostea a carei exprimare o refuzi si furia pe care pretinzi ca nu o simti, gelozia de care te disociezi, incercand sa fii o persoana evoluata si ostilitatea pe care o proiectezi asupra altora, impotriva carora iti duce inutilele lupte, toate acestea pot fi ascunse de constiinta ta sau a altora dar nu si de corp (dar atentie: ponderea lor in bolile psihosomatice este mult mai mica decat cred unii  excesiv de entuziasti). Corpul marturiseste adevarul tau interior. M-as bucura sa fim mai constienti de asta (pregatesc o serie de articole). Am putea fi, astfel, nu doar mai sinceri cu noi insine si cu cei din jur, ci si mai intregi.


Publicat

în

de către

Etichete: