„How to Think Straight about Psychology”


4. How to Think Straight about Psychology, Keith Stanovich, 2010, Pearson Education. Daca vei imprumuta aceasta carte si nu o returnezi (o pierzi, o ratacesti, o mananci: „psihologie pe paine”) te caut si in gaura de sarpe si te torturez cu penseta (nu vrei sa stii amanunte!). In cuvinte mai pozitive, este una din cele mai bune carti de(spre) psihologie pe care le-am citit in toata viata mea. La sfarsitul ei, daca te incumeti si tu, nu mai ai aproape nicio iluzie desi e posibil sa fii vag siderat(a) de felul in care psihologia este inteleasa de „omul de pe strada” si chiar de numerosi absolventi.

Psihologia autentica nu este un sistem de credinte intuitive. Nu are nicio legatura cu intuitia! Credintele nonempirice (intuitive) au farmecul lor, uneori ne ghideaza in mod satisfacator prin realitate dar sunt la fel de prezente in psihologia de tip stiintific pe cat este un posibil viitor presedinte al Romaniei, cu nume de floare, la sedintele de Senat, unde este platit sa mearga.

Cartea a aparut deja in mai multe editii iar aceasta este ultima, adica a noua. Daca ar fi dupa mine, un ins care nu poate scapa de ideile ciudate, as plasa aceasta carte in bibliografia obligatorie pentru licenta. In locul altora!

 


Publicat

în

,

de către

Etichete: