gandirea stiintifica (in doze inofensive)

Se stie ca barbatii cu chelie sunt mai virili. Sau sa fie doar un mit? Hai sa ne gandim putin: un barbat, pe masura ce inainteaza in varsta, este mai putin viril (sexul de la 20 de ani nu mai este echivalent cu sexul de la 50 de ani, cu exceptia, cred, a batraneilor tantrici). De asemenea, pe masura ce anii trec, se inregistreaza un declin al testosteronului (din pacate, se pare ca multe altele intra in declin).

Iar cu parul nostru, oare, inaintand in varsta,  ce se intampla? Da, cade (uneori se prabuseste). Si acum sa punem impreuna toate aceste observatii empirice: anii trec, parul cade, testosteronul scade, potenta devine mai mica. Barbatii cu chelie sunt mai virili decat cei care nu si-au pierdut podoaba capilara?

Oh, da, bineinteles, normal, categoric!


Publicat

în

de către

Etichete: