esti foarte bogat dar nu stiai asta

Se intampla sa castigi 1.000 de euro pe luna? Poate chiar mai mult? Hai sa-ti spun cate ceva despre miliardari (cifre din 2010): in toata lumea sunt 1.011. Cel mai numeros grup este al americanilor: 403 (in 2006 erau 371). Mark Zuckerberg, tanarul de 26 de ani, este printre ei (cum adica nu stii cine este  Mark? Or vrei sa fii data afara de pe Facebook?) In China sunt 64 iar in Rusia 62.

Miliardar inseamna cu o avere de cel putin 1.000 de milioane de dolari. Tu ai la banca (sau sub pat) un milion de dolari? Inseamna ca esti milionar. Un milion, adica de 10 ori cate 100.000 (daca ai 10 case de 100.000 USD, in care nu stai, evident, esti sigur milionar). Un miliardar are de 1000 de ori cate 10 case valorand minim 100.000 USD, deci 10.000 de case (incerc sa fac lucrurile un pic mai concrete, mai ales daca ti-ai cumparat un apartament in plina criza si ai de platit rate la banca in urmatorii 25 de ani)

In Europa sunt 248, cel mai bogat fiind un frantuz de 62 de ani (proprietarul grupului de lux LVMH-atentie la poseta!). Iar cel mai bogat om de pe planeta nu este Bill Gates, cum crede toata lumea, ci un mexican caruia i-au iesit afacerile cu telecomunicatii, Carlos Slim (are 53,5 miliarde USD, cu 0,5 miliarde, adica 500 de milioane, un mizilic, mai mult decat creatorul Microsoft)

In comparatie cu acesti oameni ai putea parea o persoana saraca. Nu e deloc asa: daca ai un venit lunar de 1.700 USD (cifre valabile pentru 2006), adica aproximativ 50 de milioane de lei (sau putin sub 1.200 euro), am o veste minunata pentru tine:

Faci parte din grupul celor mai bogati 11,1% oameni din lume.

Nu e nicio gluma: castigand 50 de milioane pe luna (nu neaparat din salariu) ai acces la un tip de viata pe care, din 100 de pamanteni, doar 11 si-o permit (nu intreba cum traiesc restul de 89 si in special ultimii 50)

Pe de alta parte, daca veniturile tale lunare sunt in jurul a 120 milioane RON (2.900 euro), grupul de apartenenta este si mai select : esti printre cei mai bogati 0,899% oameni din lume. 100 de pamanteni si tu esti cel mai tare. Ai reusit, nu-i asa? (mai ales daca esti bugetar).

Pentru a pastra nota pozitiva a acestui articol nu suflu o vorba despre saracie, despre copii care mor chiar acum, malnutriti fiind si despre muncitorii din Pakistan care au produs tricoul pe care il porti, fiind platiti cu 2USD/lunar (jumatate dintr-un pachet de tigari, la noi). Off, m-a luat gura pe dinainte insa ma vei ierta: sunt sensibil la inechitatea economica si nedreptatea sociala. Sunt inclinat sa fiu dezgustat de cineva care isi construieste o cabina de ascensor aurita, in valoare de 1 milion euro, pentru a putea cobori direct in piscina vilei sale (un baiat din Cap d’Antibes). Si mi se face sila de cineva care, in Saint Tropez, achita o nota de plata la sampanie de 1,2 milioane euro. Poate pentru ca sunt invidios pe acesti oameni? Sau pentru ca, uneori, natura umana imi pare, pur si simplu, insuportabila?


Publicat

în

de către

Etichete: