dragostea face unele calcule

O femeie interesata de atractivitatea ei sexuala a auzit, cu siguranta, de faimosul raport talie-sold (WHR sau Waist-to-hip ratio). Diametrul soldurilor trebuie sa fie mai mare decat cel al taliei. Dar cat de mare? Ei, de aceea exista cercetatori: sa gaseasca astfel de raspunsuri. Si ce spun rezultatele? WHR mediu ideal, din punct de vedere al barbatilor, cei care simt atractia, este cuprins intre 0.67 si 0.80, cu un maxim la 0.70-o.72. La acest raport femeile sunt percepute ca fiind foarte atragatoare si generand erotism maxim. Peste 0.80 nu mai sunt interesante. Evident, e vorba de valori proprii culturii noastre europene si nord-americane. Nu intamplator papusa cel mai bine vanduta in intreaga lume are un WHR in jur de 0.70. Se pare ca aici barbatii moderni au asezat tineretea si sanatatea, prin urmare posibilitatea unor avantaje evolutioniste pentru genele lor. Trebuie sa recunosc, si eu ma uit dupa 0.70. Ma intreb totusi daca ma uit „eu” sau ceea ce filmele, revistele si televiziunea au construit in „mine”, incet dar sigur.


Publicat

în

de către

Etichete: