distorsiuni (statistic semnificative)

Psihologii clinicieni si terapeutii, in anumite cazuri, din fericire rare, opereaza cu urmatoarele trei concepte: distorsiuni cognitive, distorsiuni perceptive si distorsiuni afective. Voi da, in continuare, un exemplu pentru fiecare distorsiune, lasandu-te pe tine sa identifici, cu un pic de efort mental, un set echivalent de distorsiuni, doar ca nu rare si nu in clinici specializate ci deosebit de frecvente, in viata de zi cu zi.

Pentru a reusi sa rezovi aceasta problema, iti sugerez sa te desprinzi, mental, de continutul bizar al exemplelor, pentru a-l putea inlocui cu ceva mult mai acceptabil, desi la fel de straniu. Poti folosi temele recurente de pe blog drept ajutor suplimentar.

  • Distorsiune cognitiva: Vecinii mei de deasupra (eu stau la etajul 1, ei la 2) sunt extraterestri originari din constelatia Soparlei. Inainte de a veni pe Pamant, in misiune, au realizat un stagiu de pregatire pe o planeta din constelatia Girafei (pentru vizitatorii lipsiti de cunostinte astronomice: aceste constelatii chiar exista, numele lor nu sunt purtatoare de mesaje ironice: la fel exista constelatiile Balenei, Cainilor de vanatoare, Cocorului sau Pestelui zburator. Din pacate constelatiile Harciogului, Bibilicilor, Gugustiucului, Batracienilor, Plosnitei sau Ciocanitorilor inca nu au fost identificate, dar cautarile continua)
  • Distorsiune perceptiva: In fiecare dimineata, in jurul orei 8, imi trimit, prin tavan, energii modulate pe frecvente speciale, astfel incat sa ma trezesc cu greutate si sa am toata ziua o stare de ameteala, de apatie sau de iritare, in functie de categoria de energii folosite in dimineata respectiva. Eu simt cu multa claritate aceste energii, special calibrate pentru bioritmurile mele, spre deosebire de sotia mea, care nu le simte.
  • Distorsiune afectiva: Ma simt extrem de amenintat de aceasta situatie ce pare a nu se schimba, a inceput sa-mi fie teama chiar sa intru in dormitor si dorm tot mai prost, in ultima vreme. Simt o intensa ostilitate in raport cu vecinii mei, cu atat mai mult cu cat, ducand minciuna si ipocrizia pe culmi de neimaginat, ei imi zambesc si imi vorbesc foarte politicos.

Ce spui, ar fi posibil ca milioane de oameni sa intretina un set echivalent de distorsiuni (cu continuturi diferite, deja am stabilit) si sa considere asta, asemenea pacientului fictiv descris mai sus, un lucru de netagaduit? Mai mult, ar putea sa fie cultura un mediu ideal de propagare a acestor distorsiuni?

Te rog, nu te grabi sa raspunzi! Chiar daca te afli in aer liber, raspunsul ar putea fi influentat de energiile subtile transmise, printr-o gaura de vierme, tocmai din constelatia Maimutelor-consumatoare-de-telina.


Publicat

în

de către

Etichete: