despre grave probleme (nerezolvate) cu autoritatea (Tata, Mama, Zmeul sau Zana cea Rea)

Urmatorul dialog a fost usor diferit in realitate. Ceea ce urmeaza reprezinta o adaptare:

„Ea: Adrian, tu crezi ca am o problema cu autoritatea?

Eu: Ce te-a apucat de-mi pui intrebarea asta? (intrebarea a fost pusa brusc)

Ea: Sunt ingrijorata. Asa mi-a spus un psiholog.

Eu: Si a oferit vreun argument convingator? ”

Vreau sa glosez putin pe aceasta tema. Faimoasa relatie cu autoritatea, lansata in cercurile psihanalitice si ajunsa expresie cu aparente de legitimitate. Daca ai rabdare, sper sa realizezi si tu, cum am inteles si eu cu ceva timp in urma, nota de absurd care o insoteste. Pana una-alta, te intreb si eu:

Ai o problema cu muzica?

Ai o problema cu teatrul?

Ai  problema cu sosetele?

Ai o problema cu ceasurile?

Ai o problema cu lenjeria intima?

Asa cum exista multe feluri de muzica (piese exceptionale respectiv chinuitoare pentru trompa lui Eustache), diferite tipuri de spectacole dramatice (mai bune sau mai proaste, sau chiar ametitor de proaste), sosete care ti se potrivesc si sosete care te strang, nefiind numarul tau, ceasuri care o iau inainte sau raman in urma (apropo, la sugestia unei prietene a blogului, am reluat Alan Lightman, „Visele lui Einstein”, o carticica geniala, o recomand cu putere!), si lenjerie intima..te las pe tine sa operezi cu atribute, in acelasi fel exista multe tipuri de autoritate.

Nu exista un singur fel de autoritate (cu care, eventual, sa ai „o problema”) decat in mintile celor care simplifica excesiv realitatea, deoarece nu pot, nu stiu, nu vor sau se tem sa gandeasca nuantat. Vrei sa ne jucam, un minut, cu nuantele? Ce spui de urmatoarele feluri de autoritate:

Autoritate rigida, autoritate incompetenta, autoritate dogmatica, autoritate flexibila, autoritate dreapta (corecta), autoritate stupida (cu IQ mult sub 100), autoritate paranoida, autoritate isterica, autoritate nevrotica, autoritate validata de rezultate, autoritate vesnic nemultumita, autoritate suportiva, autoritate solemna, autoritate sadica, autoritate monumental de stupida (oh, ma repet, oare de ce?), autoritate libidinoasa, autoritate lipsita de credibilitate, autoritate hranitoare, autoritate putreda (danez-hamletiana), autoritate reciclata, autoritate smechera, autoritate needucata, autoritate inculta, autoritate moderata in judecati, autoritate impulsiva, si tot asa, trebuie sa ma opresc deoarece am si ceva treaba pe ziua de azi.

Ai cumva o problema cu autoritatile stupide, incompetente, nepregatite, inflexibile, depasite de vremurile in care traiesc, etc. etc.? Felicitari! Join the club! (si, pentru echilibru, sper ca respecti si admiri autoritatile care isi merita numele)


Publicat

în

de către

Etichete: