despre 100 000 de femei, anual, operate la san, inutil (pentru ca niciuna nu avea cancer)

9. Reckoning with risk. Learning to live with uncertainty, Gerg Gigerenzer, 2002, Penguin Books (in jur de 300 de pagini)

Scrisa de autorul meu preferat in materie de probabilitati (si psihologie), desi acelasi lucru, se pare, l-ar putea spune si Steven Pinker (care il considera „brilliant” pe Gigerenzer, culmea, tradus, cu alte doua carti, si in limba romana).

O lectura obligatorie daca esti femeie, ai mai mult de 40 de ani, ti-ai facut o mamografie (prima din viata ta) si ai iesit „pozitiv”. Sunt sanse mari sa nu ai cancer la san. Da, desi rezultatul este „pozitiv”! Cum naiba? (nu-ti vine sa spui asta?)

Vezi, intelegerea probabilitatilor poate fi utila. Insa si viata plina cu anxietati stupide poate fi interesanta.


Publicat

în

,

de către

Etichete: