de ce mi se pare ca Dumnezeu este un fel de prajitura (cu 3 ingrediente)

Dean Hamer a fost primul om din lume care a oferit dovezi in sprijinul legaturii dintre homosexualitate si gene (markerul Xq 28 de pe cromozomul X-am scris anul trecut un articol pe aceasta tema). A lucrat timp de 35 de ani pentru NIH (National Institute of Health) si a condus una din unitatile US National Cancer Institute. Acum are 61

In urma cu 8 ani (in 2004) a publicat o carte cu un titlu foarte atragator: The God Gene: how faith is hardwired into our genes. Este foarte greu sa rezisti si sa nu o cumperi, mai ales daca esti un american credincios (editura Doubleday a stiut ea ceva atunci cand a impus acest titlu). Este adevarat ca autorul, inauntrul cartii, este mai moderat si nu sustine ca exista cu adevarat o gena a lui Dumnezeu ci ca oamenii mostenesc o inclinatie catre spiritualitate, in sensul de „a privi catre” si „a simti o conexiune” cu o fiinta superioara.

Sunt ultimul care as nega o astfel de predispozitie deoarece o am si eu, in acelasi fel in care am ochii verzi, cu nuante inselatoare de albastru. Ar putea fi, insa, si altceva decat o tendinta sadita cu buna stiinta de Dumnezeu in creierul meu sau al tau? Exista, cu alte cuvinte, si o explicatie alternativa, mai simpla?

Hai sa ne gandim impreuna! (cred ca dupa ce Dumnezeu m-a proiectat in laboratorul lui ascuns in spatele unor nori cummulonimbus, intr-un moment de neatentie, s-a infiltrat si Aghiuta pentru a sadi niscaiva gene ale gandirii critice) Cum ar fi daca, in conditii potrivite, alte genuri de inclinatie, pe care le enumar imediat, codificate in unele configuratii genetice, s-ar combina pentru a da nastere credintei in Dumnezeu? Astfel, intregul numit „spiritualitate” sau, mai radical, „religiozitate”, ar putea fi compus dintr-o serie de parti care, prin ele insele, nu au nicio legatura cu entitatile astrale si Creatorul lor misterios?

Iata cum poate sa apara o formatie castigatoare la jocul de poker din cateva carti care nu sunt asi:

  • Teama de moarte si nevoia, corespondenta, de securitate
  • Inclinatia de a asculta de o figura a autoritatii (copilul de parinte, subordonatul de sef, membrul tribului de masculul alfa)
  • Dispozitia de a cauta o figura parentala in momentele dificile pentru a primi ajutor, sprijin sau, macar, incurajari

Ia tu acesti 3 factori si aseaza-i impreuna ca la un joc de puzzle. Apoi intreba-te daca rezultatul lor i-ar fi de folos copilului tau, adica daca mostenind de la tine genele care codifica, separat, cele 3 inclinatii, sansele lui de a supravietui si de a avea urmasi cresc. Eu plec acum in cautarea unui mascul-beta pentru ca pe alfa l-am ucis (metaforic vorbind, nu e cazul sa ma torni la politie) iar o femela-alfa nu ma tenteaza dupa ce tocmai am scapat de Kali si alte ciudatenii hinduse. Pe de alta parte, o serie de oameni reali, femei si barbati, eliberati de alfabetul grec, desi uneori luptandu-se cu tentatia chintei roiale, sunt foarte pe gustul meu si ma insotesc in marele Joc al Vietii, la sfarsitul caruia toata lumea pierde (adica moare pentru totdeauna) dar nimeni nu este deprimat.


Publicat

în

de către

Etichete: