de ce 90% dintre studentii de la Harvard au fost in primii 10% in liceu

10. What are the Odds? The chances of extraordinary events in everyday life, Jefferson Hane Weaver, 2001, Prometheus Books 9264 de pagini)

In cazul in care vrei sa pleci in America (SUA), dupa prezidentialele (de la noi) din 2014, te implor, nu te face sofer(ita) de taxi! Este cea mai periculoasa meserie, cu o rata a omuciderilor de 22,7 la 100.000 de lucratori (mult peste bodyguarzi, detectivi si politisti, aflati undeva la 5,6-6,2).

Este pur si simplu foarte periculos (doar ti-am aratat statisticile) iar viata este mult prea pretioasa pentru a o trata intr-un mod atat de iresponsabil. Repet, a fi sofer de taxi in SUA este cea mai periculoasa meserie cu putinta. Anual mor extrem de multi oameni.

De exemplu in 1996, in aceasta tara cu doar 315 milioane de locuitori, au murit 46.


Publicat

în

,

de către

Etichete: