daca Forbes ar fi o comunitate

Ed Diener realizeaza studii despre fericire. De fapt, este cel mai bun (cel mai respectat om de stiinta din aceasta bransa). In 1985 a luat revista Forbes in mana si a batut la usile a 400 dintre cei mai bogati americani (genul de oameni care au miliarde de dolari prin conturi). I s-a deschis. Oamenii (extrem de bogati) i-au spus unde anume pe o scala de 7 puncte, masurand nivelul satisfactiei in viata, se situeaza. Media a fost 5,8. Da, 5,8 din 7.

Apoi Diener a batut, de asemenea cu succes, la usile unul alt grup omogen, anume cei din comunitatea Amish (ai vazut Witness, cu Harrison Ford?). Aceiasi intrebare, doar ca alt an (2004, cercetare facuta impreuna cu Martin Seligman, parintele psihologiei pozitive). Scala cu 7 puncte. Oameni care traiau relativ modest si cumva izolati in comunitatile lor. Ce crezi ca au raspuns? (copiii lor nu merg la liceu, cu atat mai putin la colegii)

Porsche si sareta cu cai. MacBook Air si unelte arhaice. Harvard si scoala elementara, unde nu exista lumina electrica. Care sa fi fost scorul? 5,8!

Diener, E., Horwitz, J., & Emmons, R. A. (1985). Happiness of the very wealthy. Social Indicator Research, 16, 263-274.

Diener, E., & Seligman, M. E. P. (2004). Beyond money: Toward an economy of well-being. Psychological Science in the Public Interest, 5, 1-31.


Publicat

în

de către

Etichete: