cum sa ridici un bolovan cu puterea mintii

Teologii si filosofii discuta cu o necesara inflacarare problema atotputerniciei lui Dumnezeu. Sunt deja cateva secole de reflectii temeinice asupra existentei unei pietre create de Dumnezeu, o piatra cu o greutate atat de mare incat nici macar El, in rolul efemer de halterofil, sa nu o poate ridica. Altfel spus, exista ceva ce Dumnezeu nu poate face? Se pare ca da, spun unii, nu poate ridica propria Lui piatra! Hmm, pare ca atotputernicia conduce la paradoxuri..

Pe acelasi principiu, ma intreb daca Dumnezeu poate crea o particula subatomica (o cuanta), capabila sa se miste cu o viteza asa de mare (supraluminica) astfel incat nici macar El sa nu o poata intrece. Sau, pentru a face eroarea acestor rationamente mai vizibila: printr-o scamatorie divina ar putea face un triunghi dreptunghiular? O dimineata de iunie plina de stele? Un doctor in psihologie fara diploma de bacalaureat? Un copil nascut doar din mama? (sau asta a facut-o deja?)


Publicat

în

de către

Etichete: