cum a vindecat un tip care nu a fost doctor (si ulterior a murit) sute de mii de oameni

Locuiesti cumva in Alexandria? Si daca „da”, il stii pe un baiat pe nume Euclid? Asa i se spune, Euclid din Alexandria. Totusi, daca ma gandesc mai bine, imi dau seama ca e putin posibil sa te fi intersectat cu el, in weekend, deoarece a trait acum 24 de secole (si nu exista dovezi ca ar fi supravietuit). Dar au supravietuit operele lui. „Elementele”, de exemplu, a fost tradusa in 300 de limbi. Ea contine bazele aritmeticii, ale geometriei plane si ale geometriei in spatiu (iti mai amintesti postulatul lui Euclid? Nuuuu? Prietene, cum ai reusit sa iei bac-ul?)

Acesta este un articol despre interconexiuni. Euclid a fost matematician si chiar unul mare de tot. Credinta mea este ca a fost si doctor desi, in timpul vietii, nu a vindecat pe nimeni. Ai putea accepta ca a vindecat un numar enorm de oameni, fiind mort? Nu, nu prin intermediul tehnologiilor paranormale (sau alte bazaconii, imi sopteste un fisier mental cu numele Shermer). Iata cum:

Euclid a scris un tratat despre optica. Plecand de la acest tratat s-a dezvoltat o ramura a fizicii numita, hmm, ce surpriza, „Optica” (studiata in clasa a 12-a, pe vremea mea). Evolutiile stiintifice in acest domeniu au dus la descoperirea microscopului (1600, microscopul cu lumina artificiala). Iar microscopul a ridicat inca una din cortinele Universului (si a gasit in spatele ei niste chestii foarte, foarte mici, cateva dintre ele nesuferite).

Da, microscopul a permis descoperirea microorganismelor si nasterea microbiologiei (Van Leewenhoek a fost primul om din istorie care le-a observat dar mult mai cunoscut e un coleg al lui, cu 2 secole mai tanar, un tip pe nume Pasteur-cumperi cumva lapte pasteurizat?).

Bacteriile sunt microorganisme si provoaca boli (iti este familiar acronimul BTS de la orele de dirigentie?). Stiind asta, doctorii prescriu antibiotice insuportabile pentru micutele si dragalasele procariote cu dimensiuni de 2 microni (cele de 15 microni, adica 0,015 mm sunt deja giganti). Asa te vindeci. Si totul a inceput cu Euclid. In cazul in care ai probleme cu memoria de lucru (numita candva si MSD sau memorie de scurta durata):

Euclid-optica-microscop-bacterie-boala-vindecare

Acum ma crezi? Euclid a fost doctor. In acelasi fel cercetarea psihologica de baza este cercetare aplicata. Intr-o zi, ceea ce o serie de oameni dedicati si putin cunoscuti au inteles despre un mecanism psihologic, un proces sau o functie, va fi aplicat in viata de zi cu zi de altcineva, care va primi, probabil, si coronita cu lauri. Ceea ce este ok. Sa ne amintim, cateodata macar, si de Euclid. Stiinta este o intreprindere colectiva. E unul din motivele pentru care o pretuiesc. Solidaritate.


Publicat

în

de către

Etichete: