„Conversations on Consciousness”


2. Conversations on Consciousness, Susan Blackmore, 2007, Oxford University Press. Este o carte pe care am primit-o in dar de la o doctoranda (la vremea aceea) in psihologie. Reprezinta o colectie de interviuri realizate de Susan Blackmore cu ocazia conferintei „Toward a Science of Consciousness”, Tucson, Arizona, 2000.

Susan isi intreaba interlocutorii daca, de pilda, constiinta este ceva separat de procesele neuronale de care depinde sau daca sunt convinsi ca nu au vointa libera ci au doar iluzia vointei libere, magnific generata de creier. Cei care raspund la intrebari nu sunt chiar oricine: de la Francis Crick pana la sotii Churchland, fiecare a dedicat ani buni din viata investigarii acestui „ceva” atat de special pentru noi toti si, cu toate acestea, greu de prins intr-o teorie testabila.

Pana vei ajunge sa o citesti (if ever) te poti intreba si tu: poti lua o decizie fara ca in spatele ei sa existe precedente fizice? (evenimente fizice care sa o preceada, de exemplu metabolismul glucidic sau nivelul serotoninei din sinapse) Ai raspuns „da”? Felicitari, tocmai ai afirmat ca ai vointa libera! (and welcome to „Matrix”, by the way)


Publicat

în

,

de către

Etichete: