cautarea nevrotica a vinovatilor

Sunt casatoriti de mai bine de 10 ani. El are o aventura. Ea afla. Se simte ranita si inselata. Afla si altii. El este imediat incriminat. Insa lucrurile nu sunt niciodata simple. Cei doi parteneri nu mai aveau de mult o relatie sexuala satisfacatoare (contacte sporadice, uneori treceau luni intregi). Amandoi sufereau din acest motiv. Sa fie aceasta explicatia? Numai in cazul unei analize superficiale.

Mica fiind, crescuta de bunica ei, ea a fost expusa unui model de relatie (bunicul-bunica) din care a inteles ca, indiferent ce ar simti o femeie, trebuie sa suporte si sa ramana devotata mariajului. Bunica era agresata de sotul ei insa indura cu stoicism. Suferea, bineinteles, dar in tacere. Fetita a inregistrat acest rol si l-a depozitat in arhivele inconstientului, pentru anii care vor veni.

Bunica, la randul ei, copila fiind, fusese crescuta de o mama vitrega (mama ei naturala murise imediat dupa nastere), o femeie despre care se putea spune orice mai putin ca este blanda, sensibila si submisiva. In sinea ei, fetita si-a promis solemn sa nu semene niciodata cu „mama” de care era infricosata.

Pe latura cealalta, sotul, pe vremea cand era copil, isi vazuse propriul tata suferind cumplit dupa ce, la capatul a 10 ani de casatorie, sotia lui ii vorbise, brusc, despre iminentul divort. In sinea lui, copilul a pactat cu tatal si a stabilit ca trebuie sa-l razbune.

Dar tatal insusi  provenea dintr-o familie instabila, in care amenintarile reciproce cu divortul nu erau niciodata materializate. Anxietatea lui atinsese asemenea cote, adolescent fiind, incat isi dorea ca parintii lui chiar sa divorteze, transand o data pentru totdeauna o situatie vesnic incerta.

Aceasta poveste nu este reala. Nu spun povestile reale deoarece nu am permisiunea clientilor mei. Insa ele nu difera prea mult. Sensul ei este urmatorul: suferinta in cuplu nu este opera exclusiva a doi oameni. Este inutil si periculos sa cauti vinovati. Daca afli intamplator sau voit de drama cuiva, abtine-te de la judecati. Lasa piatra jos, chiar daca ti se pare ca este un diamant. Daca poti asculta in liniste, foarte bine! Si inainte de a spune ceva, priveste-ti mainile!


Publicat

în

de către

Etichete: