cancerul de san si teoria probabilitatilor

BRCA2. Ai auzit de ea? E naspa rau! (limbaj de Piata Universitatii, versiunea „veniti cu noi in duba jandarmeriei”) Daca ai bani si un dram de curiozitate, iti poti face un test genetic (o sa ne obisnuim cu ele, in viitor) astfel incat sa afli ce mai face BRCA2 (gena ta). Ar fi de dorit sa fie „cuminte”, adica sa nu ai o varianta a ei (o mutatie). In cazul in care testul depisteaza mutatia, medicul iti va spune ceva de genul urmator:

„Riscul de cancer la san, pentru tine, purtator (inocent, in opinia mea, vinovat, conform  oribilei teorii Karmice) al genei BRCA2, de pe cromozomul 13 (pozitia 13q12.3, daca vrei toate amanuntele), este de 50-85%”.

Ce inseamna asta?

Ah, si inca ceva: aceeasi mutatie reprezinta un risc de 25% de cancer ovarian. A naibii genetica asta, nu-i asa? Poate ca „da”, te aud ca prin vis, insa cum se interpreteaza procentele? Este posibil sa ai gena (mutatia) si sa nu faci cancer niciodata?


Publicat

în

de către

Etichete: