biasul perseverentei intr-o credinta

„Ea: Atunci cand iubesti pe cineva stii care ii sunt nevoile.

El: Eu te iubesc dar nu stiu care iti sunt nevoile daca nu mi le comunici.

Ea: Inseamna ca nu ma iubesti. Daca m-ai iubi, ai sti.”

Nu am mai scris de mult un articol despre biasuri. Nu ti se facuse putin dor? Conversatia de mai sus este un exemplu de efect al perseverentei  intr-o credinta: ea isi protejeaza credinta (enuntata in prima propozitie) sau, daca vrei un termen mai dramatic, se agata de ea, respingand dezvaluirea lui onesta.

Ceea ce ea crede este mai important decat ceea ce el simte („eu te iubesc”). Credinta mai importanta decat realitatea, gandurile mai importante decat faptele. Te intalnesti si tu cu astfel de situatii? Ti se pare sanatos sa negi realitatea pentru a-ti afirma credintele?

Ps Voi reveni si cu un alt exemplu. Oare pentru ca sunt perseverent?


Publicat

în

de către

Etichete: