„Between Parent and Child”


2. Between Parent and Child, Haim Ginott, 1965, Macmillan. Nu am aceasta editie ci traducerea din 2006 aparuta la Ed. Humanitas dar am hotarat sa o mentionez in cadrul Bibliotecii Scolii (compusa exclusiv din carti in limba engleza) deoarece, din punctul meu de vedere, este cea mai buna carte scrisa vreodata de un psiholog pentru copii. Ginott a trait, din pacate, doar 51 de ani, motiv pentru care a apucat sa scrie doar 3 carti. Din fericire, studentele lui din acea vreme, Adele Faber si Elaine Mazlish, i-au preluat ideile si le duc mai departe.

Daca esti parinte si un demon aflat in razboi cu lectura iti interzice sa citesti, dar accepta, marinimos, sa parcurgi o singura carte, aceasta este! O carte revolutionara la vremea ei, necesara si atunci (in anii ’60), necesara si astazi si, am motive puternice sa cred, necesara si maine.


de către

Etichete: