„An Introduction to Theories of Personality”

1. An Introduction to Theories of Personality, Robert Ewen, 2003, Lawrence Erlbaum Publishers.  Este un „textbook”, nu are decat  500 de pagini (aproximativ). Cei care cred despre psihologia personalitatii ca se reduce la perspective psihodinamice sau umaniste pot afla (cu groaza!) de existenta si altor modalitati de  intelegere (de pilda, teoria social-cognitiva sau teoria trasaturilor).

Aceasta este editia a sasea. Nu este preferata mea dar e o carte foarte buna pentru cei aflati la inceputul cercetarii personalitatii. In orice caz, este mai buna decat orice text introductiv de psihologie a personalitatii aparut in limba romana.

Mi se intampla sa intalnesc tineri psihologi clinicieni sau terapeuti care detin o cunoastere extrem de aproximativa (acum sunt dragut!) a teoriilor personalitatii. Nici eu nu gasesc potrivit ca cineva sa-si incarce memoria cu „parmia” si „threctia”, termenii inventati de Cattell pentru a desemna un anume fel de indrazneala aventuroasa respectiv  de timiditate. Totusi, a sti din ce teorie s-a nascut 16 PF nu cred ca este permis. Iar despre faptul ca renumitul model al lui Maslow (piramida, ce altceva?) nu a fost niciodata validat ce-as mai putea spune in plus?


Publicat

în

,

de către

Etichete: