adolescenti pe valuri (hormonale)

Sex. Un articol despre sex. De fapt, un pic si despre lege. Hai sa reflectam impreuna: daca un adult (un barbat) are o relatie sexuala cu o adolescenta de 14 ani, relatie care nu implica niciun element de coercitie (este liber consimtita) crezi ca ar fi bine sa fie condamnat judiciar? Daca un alt adult (o femeie) are o relatie sexuala liber consimtita cu un adolescent de 15 ani oare trebuie amendata sau trimisa la inchisoare?

In cazul in care te-ai grabit si ai spus „nu” iti recomand sa te gandesti la posibilitatea de a fi vorba chiar de fiica sau fiul tau. Sexualitatea experimentata sub varsta de 18 ani, cu un adult, reprezinta o actiune gresita din punct de vedere moral? Trebuie adultul sanctionat legal iar adolescentul merita o lectie sau un discurs moralizator?

De fapt te intreb care crezi ca este varsta potrivita pentru consimtamantul de a avea o relatie sexuala? (si, implicit, varsta pana la care, daca nu e respectata, adultii trebuie pedepsiti) Sa fie 18? Sau 21? Sau 16? Insa de ce una din aceste varste? Pe ce criterii? Noi, adultii legiuitori, trebuie sa tinem cont de dezvoltarea sexuala a celor mai tineri si de dorintele lor naturale si sa-i incurajam in aceasta directie sau mai degraba sa-i conditionam in diverse feluri pentru a-si amana primele experiente sexuale? Cand putem considera ca au o gandire suficient de avansata pentru a decide in cunostinta de cauza? Cand sunt rezonabil de constienti de consecintele implicate de deciziile lor?

Este bine sa fim mai mult permisivi (liberali) sau mai mult opresivi (conservatori)? Tu catre ce varsta inclini? Spre 14 (sau chiar mai jos) sau spre 21 (sau chiar mai sus, adica pana in momentul casatoriei)? Credinta mea vis-a-vis de profilul vizitatorilor (tu!) acestui blog este ca sunt mai degraba liberali, atenti la stereotipuri si prejudecati si capabili de gandire originala insa, in cazul acestui subiect sensibil, nu ar putea fi invers? Nu cumva o varsta mai „mica” ar fi, la nivel social, un semn de iresponsabilitate? Nu ar conduce o astfel de masura legislativa (acceptarea ei) la degradarea morala a societatii?

Te las sa discuti subiectul acesta „fierbinte” cu partenerul de cuplu si, de ce nu, chiar cu adolescentul din dotare, crescut, imi imaginez, cu unele sacrificii (remember the diapers!)

In cazul in care nu ajungeti la un acord, trebuie sa stii ca in multe tari europene si in Canada varsta necesara pentru consimtamant este 14 ani. In UK este 16. In Arizona este 18, in Texas e 17. Iar in Olanda, just for fun, tribunalele sunt extrem de tolerante cu relatiile sexuale in care unul din parteneri are chiar si 12 ani, cu conditia ca diferenta de varsta sa nu fie prea mare.

Fata ta (voastra) va implini in curand 14 ani? Atentie, e posibil sa intrebe ce drepturi are! (partea cu „responsabilitatile” va fi ignorata)


Publicat

în

de către

Etichete: