„A Beginner’s Guide to Scientific Method”


5. A Beginner’s Guide to Scientific Method, Stephen Carey, 1994, Wadsworth Inc. O introducere accesibila in „bucataria” metodei stiintifice insotita de explicatii limpezi ale „ingredientelor” (conditii experimentale, predictii, lanturi cauzale etc.). Metoda stiintifica nu este echivalenta cu stiinta. Poti stapani la un nivel de excelenta metoda stiintifica fara sa fii un om de stiinta.

Poate fi citita, cu un pic de efort, si de psihologi, consilieri si psihoterapeuti. Insa nu este o lectura recomandabila, deoarece poate genera dubii in legatura cu practica lor (sau cu teoriile pe care se fundamenteaza practica lor). Ar putea afla, de pilda, ca teoriile care ii ghideaza (fireste ca nu ma refer la toate scolile de psihoterapie) nu au fost niciodata testate intr-un mod serios, adica nu sunt foarte departe de credintele celor care sustin ca si-au vazut bunica moarta, ba chiar au stat de vorba cu ea, primind asigurari ca viata dupa moarte e senina si scutita de taxe.

 


Publicat

în

,

de către

Etichete: