Acum aproximativ doua luni am initiat o noua categorie, „Biblioteca Scolii” si, o data cu ea, si un rol nou pentru mine: acela de bibliotecar. Sunt incantat sa constat dorinta de cunoastere a catorva tineri si tinere care m-au epuizat cu cererile lor. Prin urmare, voi lua o vacanta timp de doua saptamani, incepand cu 15 iunie (da, asta e echivalent cu a spune ca in acea perioada nu vor exista imprumuturi).

Faptul ca Seligman, Stanovich, Carol Tavris, Susan Cain, Buss, Thagard, Susan Blackmore, Gottman, Kenrick, chiar si Robert Plomin (care nu e usor de citit!) au ajuns pe mainile dar mai ales inauntrul mintilor dornice de a depasi limitele stabilite de facultate mi se pare imbucurator.

Oh, si acesta e doar inceputul! Urmeaza o vara fierbinte. Doritori sa fie pentru ca, altfel, material de lupta cu ignoranta si pseudo-cunoasterea exista din plin, gratie unor minti pentru care am nu doar un mare respect, ci si un fel de dragoste nazdravana!

Tipareste acest articol Tipareste acest articol
Construit de Sorin