poate clona ta va veni la aniversarea de 90 de ani (dar, mai ales, cum va arata?)

E posibil sa nu stii cine este Nancy Segal. Este o femeie care a facut parte din faimoasa echipa a lui Thomas Bouchard de la Minnesota, cel care a initiat studiile asupra gemenilor (identici si fraterni), obtinand o serie de rezultate care au zdruncinat psihologia (desi unda de soc, in ciuda faptului ca au trecut mai mult de 30 de ani, nu s-a propagat peste tot). Imagineaza-ti gemenii testati nonstop timp de o saptamana, nu doar psihologic ci si medical (examene ale dintilor, de exemplu). Au avut de raspuns la 15.000 de intrebari. Nancy Segal este unul din oamenii care le-au pus.

Ulterior a devenit profesor si director la Twin Studies Center at California State University, Fullerton. Si, evident, a scris doua carti remarcabile dedicate gemenilor. La sfarsitul uneia din ele („Indivisible by two”), Nancy ridica problema foarte sensibila a clonarii umane. Stii, probabil, ca Human Genome Project a fost deja finalizat (si s-au gasit cu 70-75.000 de gene mai putin decat asteptarile initiale). Ce crezi, in viitor vor fi clonati si oamenii?

Eu cred ca este doar o problema de timp! Da, natura (zeul invizibil?) cloneaza de mult timp oamenii. Gemenii identici sunt clone. Poate ar fi bine sa-i ascultam si pe cercetatori inainte de a ne pronunta daca e bine sau nu sa fie clonati oamenii. Cercetatorii i-au investigat pe gemeni si sunt cei mai in masura in a avea o opinie informata. Atu-ul lor este cunoasterea stiintifica. Evident ca oricine poate aduce argumente de ordin moral sau religios dar nu ar fi interesant, daca tot exista un stoc de cunoastere stiintifica, sa tinem cont de ea?

In ultimele 6 pagini ale cartii ei Nancy Segal isi asuma o pozitie fata de clonare. Nu este un subiect de actualitate in zilele noastre, in Romania. Noi vrem sa stim, deocamdata, daca Stefan Huidu va scapa de inchisoare desi a ucis trei oameni (si daca, scapand, va mai face emisiuni umoristice). Insa problema clonarii, mai ales daca acum esti tanar(a) va deveni un subiect fierbinte cand vei pasi, probabil, spre varsta mijlocie (sau poate mai devreme). Ai vrea sa ai un copil care sa fii tot tu? (genetic vorbind)


Publicat

în

de către

Etichete: