este imposibil sa nu plangi (si apoi sa razi)

Am fabricat o lista a calitatilor fiintei trezite din punct de vedere spiritual (pentru mine spiritualitatea este separata de religie si mistica). Nu este completa si e posibil ca maine sa o schimb. Insa astazi arata asa:

  • Deschiderea Este ca si cum ai deschide ferestrele dimineata, oricat de frig ar fi afara. Avem nevoie de aer proaspat, adica de ceva produs de altcineva, pentru a trai. Mintile deschise sunt in serviciul Vietii. Deschidere nu inseamna ca trebuie sa iau de bun ceea ce imi spui tu. Inseamna doar ca ascult ceea ce imi spui. Mai inseamna ca-mi accept propria ignoranta. Lucrurile pe care le stiu sunt firave in raport cu cele pe care le am a le descoperi.
  • Generozitatea Este actul de a merge spre celalalt impins de un sentiment de bunavointa si de bucuria de a darui. Pentru o vreme, legea sanatoasa a echilibrului (reciprocitatea) este suspendata. Universul e sustinut de legi ferme si evolueaza prin salturi creative, care nu tin cont de legi. Generozitatea este dragoste fata de altii, fara agende si intentii ascunse. Oamenii generosi nu au memorie.
  • Umorul Viata nu este o comedie insa e limpede ca are o nota usor ridicola (o poti sesiza si la o inmormantare). Oamenii sunt nostimi, mai ales atunci cand incearca sa fie seriosi si sa spuna lucruri profunde. Exista, de asemenea, foarte multa prostie si absurditate. Este imposibil sa nu razi.
  • Compasiunea Este capacitatea de a simti durerea altuia si de a actiona responsabil in directia atenuarii ei. Sa o treci pe batranica pe trotuarul pe care nu doreste sa ajunga este periculos (ar putea avea o umbrela la ea). Compasiunea iti permite sa suferi impreuna cu altul fara sa te victimezezi sau sa-l invinovatesti. Te ridica din fotoliu si te trimite in lume. Compasiunea are picioare si maini.
  • Curajul Nu este separat de frica. Inseamna sa pasesti intr-un teritoriu despre care nu stii nimic, adica sa-ti asumi riscuri. Curajul este impulsul spre inainte. Asa avanseaza viata si la fel faci si tu, cand esti una cu Ea.
  • Discernamantul Te uiti la realitate si vezi diferentele. Doua fete sunt zambitoare insa doar una zambeste si pe interior. Discernamantul este o combinatie de atentie si gandire. Iti permite sa vezi diferentele si sa separi griul de neghina (nu inainte de a le lasa, o vreme, sa creasca impreuna)

Am uitat ceva? Bineinteles, m-am trezit doar de cateva ore (la propriu). Si daca voi avea idei noi, promit sa le impartasesc. Generos sau demonstrativ?

 


Publicat

în

de către

Etichete: